• O mnie

• Jestem nauczycielem przedmiotów: historia, wiedza o społeczeństwie, historia i teraźniejszość oraz etyka. Jestem też wychowawcą klasy 4w4. Prowadzę zajęcia dodatkowe z wosu, historii, historii i teraźniejszości oraz z etyki. Chętnie poświęcę swój czas pozalekcyjny na konsultacje indywidualne, które odbywają się w piątek po godzinie 14.50. po wcześniejszej konsultacji. Godzinę dostępności dla Rodziców mam w poniedziałki pomiędzy godziną 11.10-13.00. Kontakt osobisty z Rodzicami proponuję po wcześniejszym uzgodnieniu (kontakt przez dziennik elektroniczny).

WĘRUJĄC ku DOROSŁOŚCI, Wychowanie do życia w rodzinie, program nauczania.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Rozkład treści nauczania WDŻ dla klas I liceum ogólnokształcącego :                                                                                              1. Komunikacja interpersonalna:  - budowanie więzi osobowych - koleżeństwo, przyjaźń, - komunikacja werbalna i niewerbalna, - cztery płaszczyzny komunikatu, - bariery komunikacyjne, -czynniki wpływające na efektywność komunikacji.                                                                                                                                                                                                           2. Dorastanie. Poszukiwanie własnej tożsamości : - kryteria dojrzałości  psychicznej, społecznej, duchowej, - psychiczna autonomia i poczucie odrębności. - samoświadomość i samoakceptacja, - odpowiedzialność za własny rozwój i samowychowanie. - hierarchia wartości, motywacja dokonywanych wyborów.                                                              3. Emocje i uczucia : -fizjologia procesów emocjonalnych, rodzaje emocji i uczuć, - wpływ uczuć na działanie,     -inteligencja emocjonalna.                                                                                                                                                                                 4. Człowiek istotą płciową : - Kryteria płciowości, -cele płciowości, -kobiecość - męskość, różnice, komplementarność, - stereotypy płci, - partnerstwo, parytety płci.                                                                                                   5. Pierwsze zauroczenie i fascynacje : - zakochanie a miłość, -subiektywna ocena, idealizacja drugiej osoby, -spotkania i rozstania, -dorastanie do miłości.                                                                                                                                             6. Inteligencja seksualna. Dojrzała płciowość : -  dojrzałość sfery biologicznej, intelektualnej, emocjonalnej i duchowej, - zaangażowanie we własną integrację seksualną, - etapy integracji seksualnej, - trudności w integracji seksualnej.                                                                                                                                                                                                             7. Inicjacja seksualna: - współczesna kultura i wzorce medialne ludzkiej seksualności, - przyczyny przedwczesnej inicjacji seksualnej, - presja seksualna, - skutki przedwczesnej inicjacji seksualnej, -przemoc seksualna i przemoc domowa, -czynniki sprzyjające tworzeniu satysfakcjonujących więzi między mężczyzną a kobietą.                                       8. Uzależnienie behawioralne: - choroby cywilizacyjne, - osoba uzależniona a dojrzała, - fonoholizm, - uzależnienie od internetu, - uzależnienie od gier komputerowych.                                                                                                                            9. Uzależnienia chemiczne : - przyczyny sięgania po środki uzależniające, - napoje energetyczne, - alkohol, - narkotyki, - dopalacze, - nikotyna, - czynniki chroniące.