Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny zaprasza uczniów i nauczycieli na koncert onlinez okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Koncert odbędzie się 1 marca o 18.30.Szczegóły w serwisie YouTube: @zespolslaskofficial oraz w serwisie Facebook: @zespolslask
1 marca
Infolinia
Śląska Szkoła Ćwiczeń
Śląska Szkoła Ćwiczeń Nasza Szkoła bierze udział w projekcie Śląska Szkoła Ćwiczeń. Celem projektu jest poprawa funkcjonowania i zwiększenie wykorzystania systemu wspomagania szkół w zakresie rozwoju u uczniów kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych tzw. transversal skills niezbędnych na rynku pracy obejmujących matematyczno-przyrodnicze, umiejętności posługiwania się językami obcymi (w tym język polski dla cudzoziemców i osób powracających do Polski oraz ich rodzin), ICT, umiejętność rozumienia (ang. literacy), kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, umiejętność uczenia się, umiejętność pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy, jak również nauczania eksperymentalnego oraz metod zindywidualizowanego podejścia do ucznia.
Powiadomienia o przekroczeniu poziomu informowania oraz poziomu alarmowego
dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu 18 i 19.01.2021 r.
Życzenia
System monitoringu jakości powietrza
Zapraszamy do wspólnego odśpiewania hymnu
Akcja "Pod biało-czerwoną"
Serdecznie zapraszamy do włączenia się do projektu „Pod biało-czerwoną”, realizowanego pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Zakup masztów i flag dla każdej z gmin
Inicjatywa zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Przedsięwzięcie ma na celu połączenie Polaków pod flagą państwową, a także godne uczczenie pamięci o bohaterach Bitwy Warszawskiej w 1920 roku – w szczególności wśród młodego pokolenia. Zachęcamy do tego, aby również Państwa szkoła stała się częścią tego wielkiego historycznego przedsięwzięcia.
W jaki sposób wziąć udział w projekcie?
Aby spełnić założenia projektu, wystarczy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online, dlatego też prosimy o poinformowanie uczniów, nauczycieli i rodziców o możliwości oddania głosów poparcia.
Informacja na ten temat znajduje się pod linkiem https://bialoczerwona.www.gov.pl/. Każdy mieszkaniec danej gminy może oddać jeden głos poparcia na swoją gminę. W najbliższych dniach dostępna będzie również interaktywna mapa, za pomocą której można na bieżąco sprawdzać liczbę głosów.
Serdecznie zapraszam do udziału w akcji!
Z poważaniem
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN
Bezpieczeństwo w środkach transportu
Zasady bezpiecznego korzystania
z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii
SARS-CoV-2 w PolsceGłówny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Infrastruktury, 24.08.2020 r.
Pasażer:
- Pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego.
- Pasażer ma obowiązek zachowania bezpiecznego odstępu od innych pasażerów.
Kierowca i obsługa pojazdu:
- Obsługa pojazdu ma obowiązek zasłaniania ust i nosa (rekomendowane maseczki, przyłbice). Obowiązek nie dotyczy kierowców pojazdów, którzy przebywają w wydzielonych w pojeździe kabinach, nie mając kontaktu z pasażerami i innymi pracownikami obsługi pojazdu.
- Kierujący pojazdem może nie wpuścić do pojazdu osoby bez zasłoniętych ust i nosa oraz wyprosić pasażera z pojazdu, który nie zasłania ust i nosa.
- Zablokowanie przycisków do otwierania/zamykania drzwi. Otwieranie/zamykanie drzwi przez kierującego.
Przedsiębiorca:
- Obłożenie miejsc w pojazdach musi być zgodne z aktualnymi przepisami prawnymi:
- 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – w ramach gminnych przewozów pasażerskich, komunikacji miejskiej, powiatowo-gminnych przewozów pasażerskich i powiatowych przewozów pasażerskich w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 3, 4, 10 i 10a ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym i przewozów pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – wykonywanych wyłącznie w obszarze czerwonym,
- 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
- Ozonowanie pojazdu lub dezynfekcja z użyciem alternatywnej metody po zakończeniu przewozu każdego dnia.
- Regularne mycie i dezynfekcja, stosownie do potrzeb, powierzchni dotykowych w pojeździe podczas przerw w pracy pojazdu, nie mniej niż 2 razy dziennie.
- W razie konieczności zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów w godzinach szczytu komunikacyjnego.
- W przypadku szkolnych przewozów autobusowych, zapewnienie środków do dezynfekcji rąk przy wsiadaniu do pojazdu i po jego opuszczeniu przez pasażerów.
- Zapewnienie dla pasażerów środków do dezynfekcji na terminalach, dworcach autobusowych, z których odjeżdżają i przyjeżdżają pojazdy komunikacji publicznej.
- Umieszczenie w pojeździe informacji dot. obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
- Aktualizowanie zasad w zależności od obowiązywania w danym powiecie strefy czerwonej lub żółtej.
- W przypadku stosowania w pojeździe urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, tzn. działających w systemie zapewniającym możliwość pracy bez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji powietrze zużyte wywiewane z wnętrza pojazdu powinno być, w miarę możliwości, usuwane na zewnątrz, a do wnętrza nawiewane powinno być głównie uzdatnione powietrze świeże (atmosferyczne) z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji.
- Jeśli w pojeździe stosowane jest powietrze podlegające cyrkulacji, krążące w układzie zamkniętym, powinno podlegać filtracji z użyciem wysokiej klasy filtrów powietrza o oznaczeniach zgodnych z aktualną klasyfikacją filtrów i normami określającymi ich sprawność w zakresie redukcji liczby cząstek o określonej wielkości – stosowanie powietrza z cyrkulacji jest dopuszczalne tylko w przypadku braku możliwości innych rozwiązań technicznych oraz ograniczone do niezbędnego minimum. Personel techniczny podczas dezynfekcji musi stosować odpowiednie środki ochrony osobistej.
- W przypadku braku wentylacji lub klimatyzacji, pożądanym jest, aby wymiana powietrza w środkach transportu odbywała się poprzez pozostawienie otwartych okien i wywietrzników dachowych.
- W przypadku zagrożenia biologicznego (przejazd osoby chorej z wyraźnymi objawami choroby, krew i wymioty) konieczne jest natychmiastowe wycofanie pojazdów z eksploatacji do czasu pełnej dezynfekcji.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
KLASY PIERWSZE- GODZINA 9.00
1CP- 204, 1PW- 105, 1W- 104
KLASY DRUGIE- GODZINA 11.00
2P- 106, 2PC- 202, 2W- 206, 2CW4- 201, 2P4- 203
KLASY TRZECIE- GODZINA 12.00
3P- 101, 3CWP- 107
PROSZĘ PAMIĘTAĆ O DEZYNFEKCJI RĄK, MASECZKACH I ZACHOWANIU DYSTANSU.
PROSZĘ O PRZYCHODZENIE DO SZKOŁY ZGODNIE Z HARMONOGRAMEM!
Procedury bezpieczeństwa epidemicznego
Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa epidemicznego
- Do Szkoły mogą przybyć wyłącznie uczniowie zdrowi, bez objawów chorobowych. W przypadku zauważenia przez pracownika placówki objawów chorobowych u ucznia (kaszel, katar, duszności, temperatura powyżej 37,5 st.) rodzice zostaną natychmiast poinformowani telefonicznie o tym fakcie i zobowiązani są do natychmiastowego zabrania swojego dziecka ze szkoły.
- Jeżeli w domu rodzinnym ucznia przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych lub wśród jego domowników wystąpiły objawy chorobowe (podwyższona temperatura, ból gardła, kaszel, duszności, zmęczenie itd.) uczniowi nie wolno przybyć do Szkoły.
- Po wejściu do szkoły każdy uczeń dezynfekuje ręce i przechodzi do sali, w której odbywają się lekcje. Nie należy przebywać na korytarzu, aby uniknąć tłoku.
- W czasie zajęć każdy uczeń korzysta z własnych podręczników i przyborów do pisania, nie wolno ich pożyczać.
- Po zakończonych lekcjach uczeń opuszczając budynek szkolny jeszcze raz dezynfekuje ręce.
- Należy unikać kontaktu z większą liczbą uczniów.
- Rekomenduje się używanie maseczek podczas pobytu w szkole.
II. HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI
- Przed wejściem do budynku umieszczony jest płyn dezynfekujący do rąk. Każda osoba wchodząca do placówki jest zobligowana zdezynfekować ręce.
- Konieczne jest regularne mycie rąk wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed i po posiłkach, po skorzystaniu z toalety.
- W trosce o zapewnienie czystości i dezynfekcji sale lekcyjne po zakończonych zajęciach będą dezynfekowane.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych są umieszczone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
III. PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIEM COVID-19
- Do pracy w Szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących chorobę.
- Do Szkoły mogą przybyć jedynie zdrowi uczniowie, bez jakichkolwiek objawów wskazujących chorobę.
- W placówce zostaje wyznaczone i przygotowane (tzn. wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych (sala 7,).
- Wszystkich pracowników Szkoły, rodziców oraz uczniów zobowiązuje się do bieżącego śledzenia informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach www.gis.gov.pl lub www.gov.pl/web/koronawirus, a także obowiązujących przepisów prawa.
- W razie zaobserwowania jakichkolwiek objawów świadczących o możliwości zachorowania uczeń bądź pracownik niezwłocznie zostaje poddany badaniu temperatury ciała. W przypadku wystąpienia temperatury, duszności, kaszlu bądź innych objawów świadczących o tym, że osoba może być zarażona koronawirusem COVID-19 placówka natychmiast rozpoczyna wdrażanie procedur postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.
- Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u pracownika:
- niezwłocznie odsunąć pracownika od jego miejsca pracy – pracownik musi udać się do wyznaczonego pomieszczenia w celu izolacji
- niezwłocznie powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczna, wszyscy zobowiązani są do ścisłego stosowania się do wydawanych instrukcji i poleceń
- sprzątnąć i zdezynfekować obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, oraz powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itd.)
- stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u ucznia:
- niezwłocznie odizolowanie ucznia od reszty grupy
- wyprowadzić pozostałą grupę młodzieży z sali, w której dotychczas przebywali
- niezwłocznie powiadomić rodziców ucznia
- powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń
- nie wpuszczać do budynku szkolnego uczniów, którzy jeszcze do niego nie weszli
- sprzątnąć i zdezynfekować obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń oraz powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itd.)
- stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u ucznia lub pracownika wyznaczony przez dyrektora pracownik sporządza listę osób przebywających w tym samym czasie w częściach placówki, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie. Wszyscy pracownicy niezwłocznie zaczynają również stosować się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
IV. OBOWIĄZKI POSZCZEGÓLNYCH CZŁONKÓW SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ
- Do obowiązków rodziców należy:
- stosowanie się do wewnętrznych procedur bezpieczeństwa obowiązujących w Szkole
- przekazanie dyrektorowi (dziennik elektroniczny) istotnych informacji o stanie zdrowia ucznia
- pozostawienie ucznia w domu, jeżeli ktoś z domowników przebywa na kwarantannie lub izolacji (wszyscy członkowie rodziny muszą wówczas pozostać w domu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza)
- regularne przypominanie dziecku o podstawowych zasadach higieny (unikanie dotykania oczu, nosa i ust, częste mycie rąk wodą z mydłem, niepodawanie ręki na powitanie)
- zwracanie uwagi na odpowiedni sposób zasłaniania przez dziecko twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Do obowiązków nauczycieli i pracowników pedagogicznych należy:
- stosowanie się do wewnętrznych procedur bezpieczeństwa obowiązujących w Szkole
- wyjaśnienie uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone
- nieorganizowanie wyjść poza teren placówki
- usunięcie z sali przedmiotów i sprzętów, których nie można skutecznie dezynfekować
- wietrzenie sali, w której przebywają uczniowie, co najmniej raz na godzinę
- zwracanie uwagi, aby uczniowie często i regularnie myli ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po wejściu do placówki
- wykonywanie innych poleceń organu prowadzącego lub dyrektora wynikających z bieżącej sytuacji w placówce
- Do obowiązków personelu niepedagogicznego należy:
- stosowanie się do wewnętrznych procedur bezpieczeństwa obowiązujących w Szkole
- sprzątanie i dezynfekowanie powierzchni w budynku Szkoły zgodnie z harmonogramem i przydziałem zadań opracowanym przez dyrektora
- po zakończeniu dnia zajęć w placówce dokładne umycie i zdezynfekowanie wszystkich powierzchni
- wykonywanie innych poleceń organu prowadzącego lub dyrektora wynikających z bieżącej sytuacji w placówce
Zdalna Szkoła+ w Katowicach
Tytuł projektu: Zdalna Szkoła+ w Katowicach
Szkoła XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. W. Pileckiego w Katowicach
otrzymała 7 tabletów, które wspomogą zdalną naukę.Szczegóły projektu:
Program / oś priorytetowa / działanie: Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata
2014-2020 / Oś Priorytetowa nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu” / Działanie 1.1: „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach”.Opis projektu: Przedmiotem projektu jest zakup 330 tabletów wraz z niezbędnym oprogramowaniem dla 79 miejskich jednostek oświatowych (szkoły podstawowe
i ponadpodstawowe). Przedmiotowy projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanym zakażeniami koronawirusem. Zakup sprzętu ułatwi uczniom realizację zdalnych lekcji.Okres realizacji rzeczowej projektu: III kw. 2020 r.
Wartość projektu / dofinansowanie: Całkowita wartość projektu to kwota 165.000,00 zł. Kwota dofinansowania z EFRR wynosi 165.000,00 zł (100% kosztów kwalifikowalnych).
Stan realizacji: Projekt wybrany do dofinansowania. Trwa realizacja projektu.
Egzaminy poprawkowe
27 sierpnia 2020r.
JĘZYK ANGIELSKI- godz. 10.00- sala 203
Skład komisji:
mgr Edyta Porządnicka-Lamch - przew.
mgr Adriana Płuciennik-Mentel
mgr Małgorzata Korzeniowska
28 sierpnia 2020r.
JĘZYK NIEMIECKI- godz. 10.00- sala 203
Skład komisji:
mgr Edyta Porządnicka-Lamch- przew.mgr Marek Manowski
mgr Agnieszka Błaszczyk-Przybyło
Zapraszamy do naszej szkoły- nabór od 15 czerwca
Informacja dla uczniów klas 8
Informuję, że firma Vulcan przygotowała webinarium dotyczące korzystania z systemu naborowego do szkół średnich na rok szkolny 2020/2021.
Udział w webinarium jest bezpłatny.
Informacja o webinarium znajduje się na stronie https://slaskie.edu.com.pl/kandydat/app/ w zakładce aktualności.
Bezpośredni link do webinarium: https://www.youtube.com/watch?v=2cRjtr30HZc&feature=youtu.be
Zdalna szkoła w Katowicach
Ważne- wytyczne w sprawie przeprowadzenia matur
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE DLA UCZNIÓW
[*] Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły[1]), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
[*] Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca
w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa
w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.[*] Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły,
z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie:
- zdający
- osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, tj. członkowie zespołów nadzorujących, obserwatorzy, egzaminatorzy, specjaliści pracujący ze zdającymi, którym przyznano dostosowanie warunków lub formy przeprowadzania egzaminu, osoby wyznaczone do przygotowania
i obsługi oraz obsługujące sprzęt i urządzenia wykorzystywane w czasie egzaminu (np. komputery, sprzęt medyczny), asystenci techniczni - inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję, obsługę szatni itp.
- uczniowie innych klas oraz nauczyciele, jeżeli nie ma możliwości zrezygnowania z przeprowadzania zajęć edukacyjnych w dniu przeprowadzania egzaminu (por. pkt 1.5.)
- pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność.
Niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osób innych niż wyżej wymienione, w tym rodziców/prawnych opiekunów uczniów (z wyjątkiem sytuacji, gdy zgodę na taki sposób dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu wydał dyrektor OKE, lub jeżeli zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się), przedstawicieli mediów.
[*] [!] Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek- POLECAM PRZYNIESIENIE TYLKO I WYŁACZNIE DOWODU OSOBISTEGO, DŁUGOPISÓW Z CZARNYM WKŁADEM ORAZ PRZYBORÓW POMOCNICZYCH DOPUSZCZONYCH DO DANEGO PRZEDMIOTU.
[*] [!] Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmienniczych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających – konieczna jest ich dezynfekcja (por. pkt 3.1). W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
[*] Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
[*] Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.
Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.[*] [!] Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły
na rozpoczęcie kolejnego egzaminu danego dnia, jeżeli zapewniona jest odpowiednia przestrzeń.[*] Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos
[*] Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności
w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust
i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły,
z wyjątkiem sal egzaminacyjnych. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).[*] [!] Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
- podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
- wychodzi do toalety
- kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z Sali egzaminacyjnej.
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu,
np. specjaliści z zakresu niepełnosprawności, nauczyciele wspomagający, podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos. Mogą odsłonić twarz, kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu.[*] Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet
po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc
(w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).[*] Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać
z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m.Szczegółowe rozwiązania techniczne związane z organizacją pracy zdających, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa
- Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać
ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później
niż do 29 maja 2020 r.
- Dyrektor szkoły niezwłocznie przekazuje informację o konieczności organizacji egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej oraz postępuje zgodnie z informacją określoną w pkt 3.6.3.
Członkowie zespołu nadzorującego oraz inne osoby zaangażowane
w przeprowadzanie egzaminu, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa za pomocą maseczki, powinni – kiedy jest to konieczne – używać przyłbicy, która nie utrudnia oddychania.[*] Zdający nie mogą przebywać w sali egzaminacyjnej podczas przerw między poszczególnymi zakresami, sesjami lub zmianami egzaminu, ze względu na konieczność przeprowadzenia dezynfekcji tych miejsc oraz – jeżeli to konieczne – znajdujących się w nich sprzętów.
[*] [!] W przypadku egzaminu z przedmiotów/kwalifikacji, na którym dozwolone jest korzystanie przez grupę zdających z np. jednego słownika, jednego egzemplarza dokumentacji technicznej, tego samego urządzenia, obok materiału/urządzenia, z którego może korzystać więcej niż jedna osoba, należy ustawić dozownik z płynem dezynfekcyjnym oraz poinformować zdających
o konieczności korzystania z niego przed skorzystaniem z danego materiału egzaminacyjnego/urządzenia.Dodatkowe procedury bezpieczeństwa w dniu egzaminu
[!] Przed rozpoczęciem egzaminu należy poinformować zdających
o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:- zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi
- obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej
po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym - niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką
- konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających
po zakończonym egzaminie.
[*] Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
- [!] poinstruować zdających, aby wrażeniami po egzaminie dzielili się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikali spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.
[*] Zdający potwierdzają swoją obecność
na egzaminie, podpisując się w wykazie, korzystając z własnego długopisu.[*] Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
Studia AWL
Termin rejestracji i składania dokumentów na studia wojskowe został przedłużony. Rejestracji można dokonywać elektronicznie na stronie internetowej Akademii w przedłużonym okresie, do 30 czerwca 2020 roku.
Kandydaci na żołnierzy zawodowych mają do wyboru następujące kierunki:
- Dowodzenie
- Inżynieria Bezpieczeństwa
- Logistyka
- Informatyka (NOWY KIERUNEK)
Więcej informacji:
https://awl.edu.pl/
Sekcja Rekrutacji:tel.: 261- 658 - 576 lub 261 - 658 – 151
rekrutacja@awl.edu.pl lub rekrutacja2@awl.edu.pl
Pożegnanie klas trzecich
"Nie porzucaj nadzieje,
Jakoć się kolwiek dzieje,
Bo nie już słońce ostatnie zachodzi,
A po złej chwili piękny dzień przychodzi..."
Nietypowy to cytat na zakończenie roku, bo sytuacja wirtualnego zakończenia roku szkolnego w okresie pandemii nie jest typowa. Zamiast wspominać mile chwile oglądając prezentacje multimedialne złożone z waszych zdjęć – co było wieloletnią tradycją w dniu pożegnania klas trzecich- raczej z niepewnością wybiegamy myślami ku przyszłości…
I właśnie w tym niespokojnym czasie dedykuję wam słowa Jana Kochanowskiego z Pieśni IX : nie porzucajcie nadziei, pamiętajcie, że po złej chwili przychodzi piękny dzień. Nigdy nie traćcie więc nadziei ani wiary we własne siły ani w możliwości drugiego człowieka.
Dokładaliśmy wszelkich starań, by dobrze przygotować Was nie tylko do matury, ale także do dorosłego, odpowiedzialnego życia. Mamy nadzieję, że oprócz dat, nazwisk, definicji i wzorów zapamiętacie również te wskazówki, które pomogą Wam w niedalekiej przyszłości być ludźmi szczęśliwym, którzy potrafią dawać to szczęcie najbliższym a zarazem angażować się w życie społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturowe naszej Małej Ojczyzny.
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie w różne dziedziny szkolnej rzeczywistości: wolontariat, uroczystości patriotyczne, konkursy, zawody sportowo- obronne. Wielu z Was poświęcało swój czas wolny, by reprezentować Naszą Szkołę na uroczystościach patriotycznych. Dziękujemy, że nosiliście ten mundur z dumą i byliście wierni słowom uroczystego ślubowania złożonego w pierwszej klasie.
Mamy nadzieję, ze zobaczymy się wkrótce na egzaminach maturalnych i będziemy mogli życzyć Wam powodzenia patrząc Wasze oczy…. a nie w ekrany komputerów. ” Bo nie już słońce ostatnie zachodzi,
A po złej chwili piękny dzień przychodzi..."
Archiwum Aktualności