UWAGA konkurs
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie "WITOSA Z BLISKA I Z DALEKA".
REGULAMIN: Witosa_z_bliska_i_daleka-_osiedle_w_dz_oczach..._(1).docx
Ślubowanie 2018
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ślubowanie 2018.
Europejski Dzień Języków Obcych
Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie:
- ponad 200 języków europejskich
- 24 języki urzędowe UE
- około 60 języków regionalnych i języków mniejszości
- wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.
Dlaczego ustanowiono Europejski Dzień Języków?
Jest on okazją do:
- popularyzowania wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie
- promowania różnorodności językowej i kulturowej
- zachęcania ludzi w różnym wieku do nauki języków, ponieważ znajomość więcej niż jednego języka pomaga nawiązywać kontakty, ułatwia znalezienie pracy i stymuluje rozwój przedsiębiorstw.
Historia
Europejski Dzień Języków został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy
– organizację, która reprezentuje 800 mln Europejczyków z 47 krajów. W przygotowanie obchodów zaangażowane są liczne instytuty i stowarzyszenia działające w sektorze kultury i nauki języków, uniwersytety, a także szkoły. Od czasu jego ustanowienia w roku 2001, który ogłoszono Europejskim Rokiem Języków, Europejski Dzień Języków obchodzony jest co roku.
Jakie atrakcje są organizowane w Europie?
26 września, a także w tygodniach poprzedzających i następnych, w całej Europie organizowane są kursy językowe, gry, debaty, konferencje, programy radiowe, konkursy i inne imprezy dla każdego..
Europejski Dzień Języków w XV Liceum Ogólnokształcącym im. rtm. W. Pileckiego
W naszej szkole 26 września postanowiliśmy włączyć się w obchody tego święta. Na ścianach i gazetkach ściennych można było przeczytać w języku polskim i angielskim różne ciekawostki na temat języków obcych. Na lekcjach języka angielskiego w grupach pań Płuciennik-Mentel i Pastusiak młodzież mogła rozwiązać quiz wiedzy o krajach i ich językach urzędowych.
Edukacja regionalna- Serce Metropolii Katowice- moje miejsce na Ziemi
Miło nam poinformować, że wraz z pięcioma katowickimi szkołami bierzemy udział w pilotażowym programie edukacji regionalnej "Serce Metropolii. Katowice- moje miejsce na Ziemi"
Sprzatanie Świata 2018
Dnia 13 września 2018 r uzbrojeni w rękawice i worki na śmieci wyruszyliśmy na coroczne Sprzątanie Świata i.........
wysprzątaliśmy okolicę naszej szkoły.Za rok znów ruszymy do wielkiej akcji oczywiście cały czas dbając o ład i porządek wokół nas.
- W dniu 10 września 2018 roku młodzież naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych śp. Księdza Arcybiskupa Szczepana Wesołego.Podczas uroczystości Eucharystię pogrzebową w dostojnej Katedrze Chrystusa Króla sprawował prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak wraz z całym Episkopatem w obecności władz państwowych, wojewódzkich oraz miasta Katowice.Abp Szczepan Wesoły to jedna z najbardziej zasłużonych postaci polskiego Kościoła, szczególnie dla polskiej emigracji, której przez lata był duchowym opiekunem. Na spotkania z Polonusami przemierzył tysiące kilometrów. Wręcz mieszkał w samolocie, a jego majątek stanowiły dwie walizki. Przyjaźnił się z papieżem Janem Pawłem II , a jako duchownego i człowieka ukształtował go Sobór Watykański II. Pracował wtedy w biurze prasowym dla krajów słowiańskich.Zgodnie ze swoją wolą spoczął w Kościele św. Piotra i Pawła w Katowicach. Ciało zostało złożone w grobowcu biskupów, w tym Stanisława Adamskiego, niezłomnego księdza, ofiary dwóch totalitaryzmów, hitleryzmu i komunizmu.
KLIKAM I WIEM
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Katowicach została udostępniona kolejna edycja Programu Edukacyjnego „Klikam i wiem”.
Projekt adresowany jest do młodzieży szkolnej, a jego celem jest kształtowanie umiejętności korzystania z zasobów dostępnych na stronach internetowych statystyki publicznej. Dzięki temu przedsięwzięciu młodzież ma okazję poznać działalność statystyki publicznej, wydawnictwa statystyczne i jednocześnie poszerzyć wiedzę o naszym regionie, Polsce i Unii Europejskiej. Materiał został wzbogacony o pomocne wskazówki oraz ciekawostki statystyczne.
Na podanej stronie internetowej znajduje się krótki opis projektu oraz plakat, który w miarę możliwości prosimy wydrukować i umieścić na terenie szkoły. Ponadto projekt ten może być podstawą przeprowadzenia przez nauczycieli w Państwa szkole ciekawej lekcji z zakresu ogólnodostępnych zasobów informacji statystycznych.
Zapraszamy do skorzystania z naszego programu oraz z zasobów statystyki publicznej.
* * * *
Kontakt:
Śląski Ośrodek Badań Regionalnych
tel. 32 779 12 34, 32 779 12 37
Rozpoczęcie roku
U progu nowego roku szkolnego odbyły się w naszej szkole uroczyste obchody związane z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Pani mgr Justyna Sroka przygotowała interesujący wykład poświęcony historycznym zawirowaniom, które doprowadziły do rozbiorów Polski oraz wysiłkom podejmowanym przez Polaków, aby odzyskać niepodległość. Został również zorganizowany konkurs historyczny. Następnie uczniowie naszej szkoły w pełnym umundurowaniu przeszli na skwer Rotmistrza Witolda Pileckiego na Osiedlu Witosa, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem patrona szkoły. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta ksiądz katecheta Marcin Moj odprawił Mszę Świętą, w której modliliśmy się o dary Ducha Świętego w nowym roku szkolnym oraz za naszą Ojczyznę.
Zostań wolontariuszem na szczycie klimatycznym
Zostań wolontariuszem na Szczycie Klimatycznym!
Interesują Cię zagadnienia dotyczące klimatu i ochrony środowiska? Chcesz stać się częścią międzynarodowej społeczności działającej na rzecz naszej wspólnej przyszłości? Dołącz do grona wolontariuszy światowego forum dotyczącego polityki klimatycznej, które już w grudniu odbędzie się w Katowicach – dynamicznie rozwijającej się stolicy ponad dwumilionowej metropolii.
Szczyt Klimatyczny (COP24) odbędzie się w Katowicach w dniach od 3 do 14 grudnia 2018 roku. Do Katowic przybędzie 30 tysięcy gości z blisko 200 krajów, by obradować w celu wyznaczenia najważniejszych kierunków ochrony klimatu. W COP24 wezmą udział reprezentanci rządów i dyplomacji, przedstawiciele organizacji pozarządowych i naukowcy, aktywiści, przedstawiciele przedsiębiorców i innych grup, zainteresowanych rozwiązaniami dotyczącymi klimatu. Szczegółowe informacje o konferencji na stronie www.cop24.katowice.eu oraz www.cop24.gov.pl.
- Organizacja tak dużego wydarzenia to olbrzymie logistyczne wyzwanie, wymagające współpracy wielu osób i podmiotów z całego kraju, a także wsparcia ochotników. Dzięki pracy wolontariuszy uczestnicy spotkania będą mogli swobodnie poruszać się po mieście i korzystać z przygotowanych dla nich atrakcji – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta Marcina Krupy ds. Organizacji Pozarządowych.
Zadania dla wolontariuszy
Wolontariuszy zaangażujemy do działań w przestrzeni miasta – włączymy ich do obsługi punktów informacyjnych w miejscach ważnych dla gości konferencji, m.in. na terenie dworców i lotnisk, w hotelach, w centrach informacji turystycznej czy w miejscach sąsiadujących bezpośrednio z terenem konferencji. Wolontariusze będą też wspierać działania miejskiej strefy wystawienniczej, dedykowanej organizacjom pozarządowym i aktywistom. Wolontariusze będą wykonywać swoje działania w Katowicach i w Krakowie.
Kogo szukamy?
Do wolontariatu zapraszamy osoby pełnoletnie (warunek konieczny), posługujące się językiem angielskim na poziomie umożliwiającym komunikację z uczestnikami konferencji, dyspozycyjne w terminie od 26 listopada do 20 grudnia (praca w systemie zmianowym, zgodnie ze zgłoszoną dyspozycyjnością). Mile widziane doświadczenie wolontariackie, znajomość innych języków obcych (np. francuski, hiszpański, rosyjski, niemiecki lub inne) i umiejętność pracy w zespole. Dodatkowymi atutami będzie także wiedza z zakresu ekologii, ochrony środowiska, stosunków międzynarodowych czy międzynarodowej współpracy gospodarczej. Zależy nam, by wolontariusze COP24 stali się zgranym i przyjacielskim zespołem, który sprawi, że goście konferencji będą w Katowicach czuli się „jak u siebie”.
Co oferujemy?
Dla wszystkich wolontariuszy przygotujemy specjalny „pakiet wolontariacki”, w skład którego wejdzie strój, identyfikator, pamiątkowe gadżety i certyfikat. Podczas działań zapewnimy ciepły posiłek i napoje, ubezpieczenie NNW oraz dostęp do bezpłatnej komunikacji publicznej. Dla zainteresowanych przygotujemy również zaświadczenia dotyczące realizacji praktyk studenckich. Wolontariat podczas COP24 to również szansa na udział w międzynarodowym wydarzeniu, możliwość zdobycia wielu cennych umiejętności i doświadczeń oraz okazja do nawiązania nowych znajomości.
Jak się zgłosić?
- Osoby zainteresowane udziałem w wolontariacie podczas COP24 powinny wypełnić formularz rekrutacyjny dostępny pod adresem: http://katowice.eu/Strony/Wolontariat-COP24.aspx, a następnie wziąć udział w rozmowie rekrutacyjnej. Termin i miejsce spotkania zostaną ustalone indywidualnie. Planowany termin rozstrzygnięcia rekrutacji to 15 października br. Wolontariusze zakwalifikowani do udziału w projekcie wezmą udział w obowiązkowych szkoleniach, które odbędą się w listopadzie, na terenie miasta Katowice – zapowiada Milena Skupień – Lisgarten, która odpowiada za rekrutację i nadzór nad wolontariuszami. W razie dodatkowych pytań dotyczących wolontariatu lub procesu rekrutacji prosimy o zapoznanie się z FAQ lub o kontakt mailowy z koordynatorkami wolontariatu pod adresem: cop24.wolontariat@katowice.eu
Organizatorem wolontariatu jest Urząd Miasta Katowice.
MATURA POPRAWKOWA 21.08.2018
21 SIERPNIA GODZ. 9.00
MATEMATYKA- AULA- mgr Sroka, mgr Tarnawa-Pieśniak, mgr Nolda-Woszek, mgr Manowski,* mgr Simka
JĘZYK POLSKI- 104- mgr Lamch, *mgr Ślosarczyk
JĘZYK ANGIELSKI- 105- mgr Borzyk, *mgr Turzyniecki
ZSPM: mgr Sykosz, mgr Korzeniowska
W tym roku po raz pierwszy Prezydent Miasta zdecydował o „uwolnieniu” granicy wiekowej w Budżecie Obywatelskim Katowice. Oznacza to, że od tegorocznej edycji wszyscy mieszkańcy Katowic, nawet ci najmłodsi, mogą wziąć czynny udział w procesie. Aby zapoznać najmłodszych (i tych starszych) z ideą BO Młodzieżowa Rada Miasta przy współpracy z Wydziałem Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice wyszła z propozycją organizacji wakacyjnego konkursu plastycznego pod nazwą „Budżet Obywatelski Oczami Młodych” skierowanego do dzieci i młodzieży szkolnej.
Grafik współpracujący z MRM zaprojektował, a nasz wydział wydrukował plakaty informujące o niniejszym konkursie (grafika w załączeniu). Od jutra plakaty te będą do odbioru w Centrum Usług Wspólnych. Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajdziecie państwo na stronie BO:
EGZAMINY POPRAWKOWE
27 sierpnia 2018r.
JĘZYK POLSKI- godz. 9.00- sala 107
Skład komisji:
mgr Jerzy Jędrzejczyk - przew.
mgr Justyna Sroka
mgr Andrzej Dulian
28 sierpnia 2018r.
MATEMATYKA- godz. 9.00- sala 102
Skład komisji:
mgr Jerzy Jędrzejczyk-przew.
mgr Lidia Borzyk
mgr Janusz Lamch
29 sierpnia 2018r.
JĘZYK NIEMIECKI- godz. 9.00- sala 203
Skład komisji:
mgr Jerzy Jędrzejczyk- przew.mgr Marek Manowski
mgr Agnieszka Błaszczyk-Przybyło
30 sierpnia 2018r.
JĘZYK ANGIELSKI- godz. 9.00- sala 203
Skład komisji:
mgr Jerzy Jędrzejczyk - przew.
mgr Adriana Płuciennik-Mentel
mgr Małgorzata Korzeniowska
Casting do filmu
W dniu 21 maja o godzinie 10.00 w auli szkolnej odbędzie się casting do filmu "Bezkres". Poszukiwani są chłopcy w wieku 17-19 lat, chętni do współpracy i nie bojący się kamery oraz drobnych wyzwań. Uczestnictwo w dniu zdjęciowym, będzie dla aktorów niebywale ciekawym i pasjonującym przedsięwzięciem. Na casting zaprasza Patryk Rębowski Student Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Oswiadczenie_o_zgodzie_rodzica_na_udzial_w_ZDJECIACH_do_filmu.docx
Palmiarnia
W dniu 10 maja uczniowie z kl. 2w z grupy z rozszerzoną geografią pod opieką mgr Doroty Tyralik odwiedzili tropiki, czyli brali udział w zajęciach z biogeografii w Palmiarni w Gliwicach. Podczas zajęć poznawali rośliny użytkowe i ich zastosowanie oraz formy przystosowania się roślin i wybranych zwierząt do życia w warunkach panujacych w różnych strefach klimatycznych.
Msza na zakończenie roku klas trzecich
Uroczysta Msza Święta na zakończenie roku szkolnego dla maturzystów była sprawowana w piątek 27.04.2018 r. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta na Osiedlu Witosa. Dziękowaliśmy za lata nauki, zdobytej wiedzy i umiejętności, a także za szkolne przyjaźnie. Na koniec Mszy uczniowie otrzymali świadectwo ukończenia katechezy na poziomie ponadgimnazjalnym. Maturzystom życzymy pomyślnego zdania egzaminów maturalnych!
Pielgrzymka maturzystów
W czwartkowy poranek (12.04) maturzyści naszej szkoły i nie tylko wybrali się na tradycyjną już pielgrzymkę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Na miejscu powitała nas jedna z Sióstr Miłosierdzia, która w interesującej prelekcji przybliżyła nam życie św. Siostry Faustyny Kowalskiej oraz wyjaśniła znaczenie miłosierdzia Bożego w życiu każdego człowieka. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, sprawowanej przez naszego katechetę ks. Marcina w kaplicy klasztornej, w której
przechowywane są relikwie św. Faustyny. Po Mszy mogliśmy podziwiać piękne widoki z wieży sanktuarium. Na koniec udaliśmy się w kierunku Zamku Królewskiego na Wawelu, aby przejść Traktem Królewskim na Stare Miasto. Dopisała nam słoneczna pogoda. Wróciliśmy z pielgrzymki pełni wrażeń i z dobrymi humorami, a także umocnieni duchowo.
Wizyta w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym
Uczniowie klasy 1p wraz z katechetą ks. Marcinem udali się we wtorek 10.04.2018 r. do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Prokurator seminaryjny ks. Marek Konsek przybliżył historię powstania diecezji i seminarium. Oprowadzanie po okazałym gmachu połączone było z prelekcją o formacji kandydatów do kapłaństwa. Bardzo ciekawa była wizyta w seminaryjnym muzeum misyjnym. Klerycy przygotowali również słodki poczęstunek. Formacja intelektualna kandydatów odbywa się na Wydziale
Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, który również odwiedziliśmy. Będziemy wspierać naszą modlitwą sprawę nowych powołań do kapłaństwa.
Archiwum Aktualności