• Historia i teraźniejszość klasa pierwsza i druga.

        • Kryteria oceniania przedmiotu historia i teraźniejszość.

          Kryteria oceniania indywidualnych wyników semestralnych i końcowych w zakresie umiejętności i wiadomości posiadanych przez ucznia w sześciostopniowej skali.

           

          Poziom wymagań poniżej wymagań koniecznych (ocena niedostateczna) - uczeń nie ma wiedzy i umiejętnościprzewidzianych w podstawie programowej: nie zna chronologii danej epoki historycznej, myli pojęcia historyczne, nie zna ich znaczenia, nie potrafi samodzielnie omówić i ocenić podstawowych faktów historycznych.Uczeń nie rozumie i nie potrafi wymienić prostych zadań nawet przy pomocy nauczyciela, odznacza się brakiem systematyczności, biernościąa na lekcjach, nie prowadzi zeszytu przedmiotowego.

          Poziom wymagań koniecznych (ocena dopuszczajaca) - uczeń w niepełnym stopniu opanował wymagania określone w podstawie programowej, umieszcza najważniejsze wydarzenia w czasie i przestrzeni, rozwiązuje zadania o niewielkim stopniu trudności,rozpoznaje rodzaje źródeł historycznych oraz odpowiada na proste pytania dotyczące tego źródła.Nie jest aktywny na zajęciach.

          Poziom wymagań podstawowych (ocena dostateczna) - uczeń opanował materiał przzewidziany w podstawie programowej,jednak wiedza jego jest wyrywkowa i fragmentaryczna. Przedstawia główne przyczyny i etapy rozwoju wydarzeń. Potrafi logicznie połącyć wiadomości podstawowe, z pomocą nauczyciela wykorzystuje wiadomości do celów praktycznych i teoretycznych. Charakteryzuje źródła historyczne i informacje w nich zawwarte. Aktywność na zajęciach jest sporadyczna, prowadzi zeszyt przedmiotowy.

          Poziom wymagań rozszerzonych ( ocena dobra) - uczeń opanował materiał programowy, ma w zakresie wiedzy niewielkie braki, jest aktywny na zajęciach,podejmuje się wykonania różnych zadań (np. referaty, albumy, wywiady o treści historycznej). W wypowiedziach ustnych i pisemnych potrafi bez większych błędów rzeczowych -przedstawić zagadnienia historyczne z uwzględnieniem związków przyczynowo-skutkowych.Podstawowe pojęcia ujmuje w terminach naukowych.Jego wypowiedzi są spójne pod względem merytorycznym i językowym. Zna i stosuje terminologię naukową. Jest aktywny na zajęciach. Prowadzi zeszyt przedmiotowy.

          Poziom wymagań dopełniających (ocena bardzo dobra) - uczeń w pełni opanował wiadomości objęte podstawą programową, wykazuje zainteresowanie przedmiotem, uczestniczy w szkolnych i pozaszkolnych konkursach przedmiotowych. Wykorzystuje różnorodne źródła wiedzy, potrafi ją skorelować z wiedzą z przedmiotów pokrewnych. Aktywnie uczestniczy w lekcjach. Starannie i dobrowolnie wykonuje zadania wykraczające poza podstawowe wymagania programową. W wypowiedzi ustnej i pisemnej właściwie ujmuje zależności przyczynowo-skutkowe, stosuje właściwa terminologję historyczzną. Prowadzi zeszyt przedmiotowy.

          Poziom wymagań wykraczający( ocena celująca) - uczeń opanował pełen zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania. Jego zasób wiedzy i umiejętności świadczy o sprecyzowanych zainteresowaniach humanistycznych. Czynnie uczestniczy w zajęciach lekcyjnych, prezentuje dociekliwość w rozwiazywaniu problemów historycznych. Uczestniczyi osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Aktywnie uczestniczy w lekcjach. Prowadzi zeszyt przedmiotowy.

          Kryteria oceniania :

          celujący   100%-98%

          bardzo dobry  97%-86%

          dobry   85%-71%

          dostateczny  70%-51%

          dopuszczający  50%-30%

          niedostateczny  29%-0%

           

          Wymagania przedmiotowe :

          1. Oceny są jawne dla uczniów i rodziców ( opiekunów prawnych)

          2. Ocenie podlegają:

          -odpowiedź ustna, -prace domowe, -sprawdziany i testy pisemne, -kartkówki, -udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych,-projekty, -praca w grupach (aktywność na lekcji może być pceniana przy pomocy "plusów" i "minusów"), ćwiczenia wykonywane samodzielnie na lekcji.

          3. Ściaganie na pracach pisemnych oznacza ocenę niedostateczną.

          4. Kradzież praw autorskich oznacza ocenę niedostateczna.

          5. Terminy sprawdzianów: -sprawdzianyogłaszane są z tygodniowym wyprzedzeniem i oddawane do dwóch tygodni, -kartkówki obejmują materiał do trzech lekcji, są niezapowiedziane i oddawane do tygodnia.

          6. Nieobecność na sprawdzianie :

          -nieusprawiedliwiona nieobecność oznacza ocenę niedostateczną bez możliwości jej poprawienia.

          -nieobecność usprawiedliwiona daje możliwość napisania sprawdzianu w terminie uzgodnionym z nauczycielem.

          -nieprzystapienie do sprawdzianu w żadnym terminie oznacza ocenę niedostateczną.

          7.Nieprzygotowanie można zgłosić dwa razy w semestrze bez podania przyczyny.

          8. Uczniowie biorący udział w zawodach, występach, wyjściach szkolnych, konkurszach są zwolnieni z pytania w dniu następnym ( dotyczy to sytuacji gdy lekcja odbywają się dzień po dniu). 

          9. Uczeń ma obowiązek posiadać zeszyt na zajęciach.

          10. Ocena semestralna będzie obliczana na podstawie średniej ważonej :-oceny z dużych sprawdzianów i odpowiedzi będą mnożone razy trzy  i wpisywane kolorem czerwonym, -oceny z kartkówek razy dwa i wpisywane kolorem czarnym, -pozostał oceny razy jeden i wpisywane niebieskim.

          11. Nauczyciel wyznacza ucznia, którego wiedzę i umiejętności będzie kontrolował.

          12. Uczeń ma prawo do pomocy ze strony nauczyciela w przypadku powstania dużych zaległości spowodowanych chorobą lub przypadkami losowymi.Ustala się plan nadrobienia zaległości.

          13. W stosunku do ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi obniża się wymagania w następujący sposób: 

          -w związku z trudnościami w opanowaniu faktografii dopuszcza się błędy w zapisie dat, które polegają na przestawianiu kolejności cyfr.

          -dopuszcza stosowanie się cyfr arabskich w zapisie stuleci.

          -dopuszcza się stosowanie map barwnych zamiast konturowych w trakcie ćwiczeń z mapą.

          -niektóre formy sprawdzianów pisemnych mogą być zastapione wypowiedzią ustną.

          -uczeń jest zwolniony z głośnego czytania na lekcji.

          14. Sposób informowania uczniów:

          -na pierwszej lekcji nauczyciel zapoznaje uczniów z PSO.

          -wymagania na poszczególne oceny udostępnione są wszystkim na stronie szkoły.

          -oceny są jawne dla uczniów i rodziców, oparte na opracowanych kryteriach.

          -sprawdziany są przechowywane w szkole pod zamknięciem do końca roku szkolnego.

          15.Sposób informowania rodziców (prawnych opiekunów).

          -wychowawcy na pierwszym zebraniu informują rodziców o WSO.

          -o ocenach cząstkowych i klasyfikacyjnych informuje się rodziców na zebraniach i podczas indywidualnych spotkań.

          -rodzice mają dostęp do dziennika elektronicznego.

          -informacja o grożącej ocenie niedostatecznej klasyfikacyjnej jest przekazywana rodzicom zgodnie z WSO.

          16. Ucząc przedmiotu zachowuje się procedurę RODO.

           

    • Kontakty

      • XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach
      • 32 204 65 98 32 204 65 97
      • ul. Obroki 87 40-833 Katowice Poland
      • Przystanek: Osiedle Witosa II • dojazd autobusami linii: 51, 109, 138, 238, 675 - Przystanek usytuowany jest na skrzyżowaniu ulic Witosa i Obroki. Aby dojść do szkoły należy minąć skrzyżowanie i skręcić w lewo. Odległość: ~ 500 metrów. Czas marszu: ~ 5 minut. Przystanek: Obroki Dulęby • dojazd autobusami linii: 70, 115, 165 - Przystanek znajduje się najbliżej szkoły. Aby z tego przystanku trafić do naszej placówki należy udać się wzdłuż drogi. Odległość: ~ 80 metrów. Czas marszu: ~ 2 minuty.
  • Galeria zdjęć

      brak danych