• Materiały z informatyki

•

Lekcja 1 online

Temat lekcji: Klawiatura komputerowa - podstawowe informacje o układzie, funkcjach i działaniu klawiszy.

Materiał to przeczytania / przestudiowania:

Tekst: Klawiatura.pdf

Ten tekst zawiera podstawowe informacje o działałaniu i funkcji wszystkich klawiszy. Polecam gorąco zapoznanie się z nim. Wiedzę tam zawartą możecie znaleźć sami, np w Wikipedii, ale zajmie wam to dużą ilość czasu. Zamiast tego wystarczy przeczytać mój tekst.

Polecam oczywiście samemu sprawdzić, czy dany przycisk rzeczywiście tak działa, jak jest to opisane w tekście.

Tekst: SKROTY_KLAWIATUROWE.pdf

26 pożytecznych skrótów

Klawiatura to w rzeczywistości najważniejsza część komputera i jej jakość decyduje o komforcie pracy.Jest to szczególnie ważne dla osób korzystających z komputera bardzo intensywnie. Pisarze, programiści i zawodowi gracze używają więc klawiatur profesjonalnych - mechanicznych i ergonomicznych.

Dobra klawiatura kosztuje często więcej niż sam komputer.

Poradnik zakupu klawiatury

(membranowa czy mechaniczna?)

Unikalna klawiatura ergonomiczna

(j.ang)

Recenzja designerskiej klawiatury Aviator
          Designerski keybaord retro

Dodatkowa klawiatura programowalna

(recenzja)

Stanowisko komputerowe wykonane
          w stylu steampunk

Zadanie do wykonania:

Rozwiąż test znajomości podstawowych skrótów klawiaturowcy. Przy rejestracji prz nazwisku proszę dopisac klasę, co ułatwi mi wpisanie ocen. Dziekuję!

TEST (tu kliknąć)

Lekcja 2 online

Temat: Wykorzystanie programu "Stellarium" do przeglądania nieba

Zadania do wykonania:

Zadanie domowe 1

• Pobierz i zaisnatluj program wirtualnego planetarium "Stellarium" ze strony stellarium.org .
          • Zapoznaj się z działaniemn przycisków nawigacyjnych, opisem programu (podręcznik na stronie lewy górny róg)
          • Odnajdź położenie widoku ze swojego okna na niebo
          • Uzgodnij widok nieba  Stellarium z widokiem ze swojego okna.
          • Wykonaj zrzut ekranu za pomocą Narzędzi Wycinania (katalog Akcesoria).
          • Wyślij plik ze zrzutem ekranowym nieba na adres poczty informatyki XVLOinformatyka@gmail.com z opisem w treści majla:  Imię Nazwisko Klasa Moje Stellarium

Porada: Zrzut ekranu wykonać najlepiej uruchamiając narzędzie wycinania, a następnie k;likając na guzik z nożyczkami z napisem Nowy.  Po zaznaczeniu ekranu obraz pojawi się w ekranie Narzędzi Wycinania. Wtedy trzeba go zapisać naciskając na guzik z dyskietką i... wysłać.

Zadanie domowe 2

• Znajdź za pomocą Stellarium widok nieba w stronę zachodnią (W) w dniu Twojego urodzenia,
          • wykonaj zrzuty ekranu
          • i wyślij na adres email jak wyżej.
          •

Porada: Datę można ustawić poprzez wywołanie okienka "Okno czasu i godziny" naciskają guzik F5 na klawiaturze w programie Stellarium.

W programie Narzędzie Wycinania wybierz Tryb - Wycinek pełnoekranowy.