• Wesołych Świąt
     • Wesołych Świąt

     • Zdrowych, pogodnych, rodzinnych Świąt oraz wszystkigo, co najlepsze w Nowym Roku smiley

     • COP24

     • W dniach od 16 listopada do 17 grudnia 2018 roku uruchomiony został Punkt Informacyjny o COP24 dla mieszkańców. Punkt Informacyjny zlokalizowany jest w Biurze Obsługi Mieszkańca przy ul. Rynek 1 i funkcjonuje w godzinach pracy Urzędu tj. w dniach od wtorku do piątku od 7:30 do 15:30, w poniedziałki od 7:30 do 17:00. W Punkcie Informacyjnym można uzyskać bieżące informacje dotyczące organizacji Szczytu Klimatycznego w Katowicach. Uruchomione zostały  dwa dedykowane numery telefoniczne: (32) 259-36-39 oraz (32) 259-34-03. Zapytania można również kierować droga elektroniczną na adres e-mail: urzad.miasta@katowice.eu.

    • Zajęcia w 6 bpd w Gliwicach
     • Zajęcia w 6 bpd w Gliwicach

     • Dzięki udziałowi w II edycji "Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych" organizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej nasze klasy wojskowe biorą udział raz w miesiącu w zajęciach w jednostce wojskowej w Gliwicach.

    • Wizyta w jednostce w Tarnowskich Górach
     • Wizyta w jednostce w Tarnowskich Górach

     • W czwartek 8 listopada uczniowie klas pierwszych o profilu wojskowym wybrali się na dzień otwarty do 5 Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona Berbeckiego w Tarnowskich Górach. W jednostce wojskowej mogliśmy uczestniczyć w prezentacji różnych rodzajów broni oraz wozów służących do przeprowadzania oczyszczania chemicznego. Ponadto zapoznaliśmy się z pracą, zadaniami oraz sprzętem, którym posługują się żołnierze z pułku chemicznego. Mogliśmy również pokazać swoje umiejętności na strzelaniu z karabinów do ćwiczeń z wiązką laserową. Żołnierze z Tarnowskich Gór zrobili na nas duże wrażenie, dzieląc się wiedzą oraz swoim doświadczeniem. Na pewno znowu ich odwiedzimy!

     • Europejski Dzień Języków Obcych

     • Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie:

      • ponad 200 języków europejskich
      • 24 języki urzędowe UE
      • około 60 języków regionalnych i języków mniejszości
      • wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata. 

      Dlaczego ustanowiono Europejski Dzień Języków?

      Jest on okazją do:

      • popularyzowania wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie
      • promowania różnorodności językowej i kulturowej
      • zachęcania ludzi w różnym wieku do nauki języków, ponieważ znajomość więcej niż jednego języka pomaga nawiązywać kontakty, ułatwia znalezienie pracy i stymuluje rozwój przedsiębiorstw.

      Historia

      Europejski Dzień Języków został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy

       – organizację, która reprezentuje 800 mln Europejczyków z 47 krajów. W przygotowanie obchodów zaangażowane są liczne instytuty i stowarzyszenia działające w sektorze kultury i nauki języków, uniwersytety, a także szkoły. Od czasu jego ustanowienia w roku 2001, który ogłoszono Europejskim Rokiem Języków, Europejski Dzień Języków obchodzony jest co roku.

      Jakie atrakcje są organizowane w Europie?

      26 września, a także w tygodniach poprzedzających i następnych, w całej Europie organizowane są kursy językowe, gry, debaty, konferencje, programy radiowe, konkursy i inne imprezy dla każdego..
       

      Europejski Dzień Języków w XV Liceum Ogólnokształcącym im. rtm. W. Pileckiego

      W naszej szkole 26 września postanowiliśmy włączyć się w obchody tego święta. Na ścianach i gazetkach ściennych można było przeczytać w języku polskim i angielskim różne ciekawostki na temat języków obcych. Na lekcjach języka angielskiego w grupach pań Płuciennik-Mentel i Pastusiak młodzież mogła rozwiązać quiz wiedzy o krajach i ich językach urzędowych. 

            

    • Sprzatanie Świata 2018
     • Sprzatanie Świata 2018

     • Dnia 13 września 2018 r uzbrojeni w rękawice i worki na śmieci wyruszyliśmy na coroczne Sprzątanie Świata i.........

      wysprzątaliśmy okolicę naszej szkoły.
      Za rok znów ruszymy do wielkiej akcji oczywiście cały czas dbając o ład i porządek wokół nas.
     • W dniu 10 września 2018 roku młodzież naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych śp. Księdza Arcybiskupa Szczepana Wesołego.
      Podczas uroczystości Eucharystię pogrzebową w dostojnej Katedrze Chrystusa Króla sprawował prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak wraz z całym Episkopatem w obecności władz państwowych, wojewódzkich oraz miasta Katowice.
       
      Abp Szczepan Wesoły to jedna z najbardziej zasłużonych postaci polskiego Kościoła, szczególnie dla polskiej emigracji, której przez lata był duchowym opiekunem. Na spotkania z Polonusami przemierzył tysiące kilometrów. Wręcz mieszkał w samolocie, a jego majątek stanowiły dwie walizki. Przyjaźnił się z papieżem Janem Pawłem II , a jako duchownego i człowieka ukształtował go Sobór Watykański II. Pracował wtedy w biurze prasowym dla krajów słowiańskich.
       
      Zgodnie ze swoją wolą spoczął w Kościele św. Piotra i Pawła w Katowicach. Ciało zostało złożone w grobowcu biskupów, w tym Stanisława Adamskiego, niezłomnego księdza, ofiary dwóch totalitaryzmów, hitleryzmu i komunizmu.
    • KLIKAM I WIEM
     • KLIKAM I WIEM

     •  

       

      Szanowni Państwo,

       

      Uprzejmie informujemy, że na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Katowicach została udostępniona kolejna edycja Programu Edukacyjnego „Klikam i wiem”.

       

      http://katowice.stat.gov.pl/

       

       

      Projekt  adresowany  jest  do  młodzieży  szkolnej,  a  jego  celem  jest kształtowanie umiejętności korzystania z zasobów dostępnych na stronach internetowych statystyki publicznej. Dzięki temu przedsięwzięciu młodzież ma okazję poznać działalność statystyki publicznej, wydawnictwa statystyczne i jednocześnie poszerzyć wiedzę o naszym regionie, Polsce i Unii Europejskiej. Materiał został wzbogacony o pomocne wskazówki oraz ciekawostki statystyczne.

      Na podanej stronie internetowej znajduje się krótki opis projektu oraz plakat, który w miarę możliwości prosimy wydrukować i umieścić na terenie szkoły. Ponadto projekt ten może być podstawą przeprowadzenia przez nauczycieli w Państwa szkole ciekawej lekcji z zakresu ogólnodostępnych zasobów informacji statystycznych.

       

      Zapraszamy do skorzystania z naszego programu oraz z zasobów statystyki publicznej.

       

      * * * *

      Kontakt:

      Śląski Ośrodek Badań Regionalnych

      tel. 32 779 12 34, 32 779 12 37

      InformatoriumKCE@stat.gov.pl

    • Rozpoczęcie roku
     • Rozpoczęcie roku

     • U progu nowego roku szkolnego odbyły się w naszej szkole uroczyste obchody związane z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Pani mgr Justyna Sroka przygotowała interesujący wykład poświęcony historycznym zawirowaniom, które doprowadziły do rozbiorów Polski oraz wysiłkom podejmowanym przez Polaków, aby odzyskać niepodległość. Został również zorganizowany konkurs historyczny. Następnie uczniowie naszej szkoły w pełnym umundurowaniu przeszli na skwer Rotmistrza Witolda Pileckiego na Osiedlu Witosa, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem patrona szkoły. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta ksiądz katecheta Marcin Moj odprawił Mszę Świętą, w której modliliśmy się o dary Ducha Świętego w nowym roku szkolnym oraz za naszą Ojczyznę. 

    • Zostań wolontariuszem na szczycie klimatycznym
     • Zostań wolontariuszem na szczycie klimatycznym

     • Zostań wolontariuszem na Szczycie Klimatycznym!

       

      Interesują Cię zagadnienia dotyczące klimatu i ochrony środowiska? Chcesz stać się częścią międzynarodowej społeczności działającej na rzecz naszej wspólnej przyszłości? Dołącz do grona wolontariuszy światowego forum dotyczącego polityki klimatycznej, które już w grudniu odbędzie się w Katowicach – dynamicznie rozwijającej się stolicy ponad dwumilionowej metropolii.

       

      Szczyt Klimatyczny (COP24) odbędzie się w Katowicach w dniach od 3 do 14 grudnia 2018 roku. Do Katowic przybędzie 30 tysięcy gości z blisko 200 krajów, by obradować w celu wyznaczenia najważniejszych kierunków ochrony klimatu. W COP24 wezmą udział reprezentanci rządów i dyplomacji, przedstawiciele organizacji pozarządowych i naukowcy, aktywiści, przedstawiciele przedsiębiorców i innych grup, zainteresowanych rozwiązaniami dotyczącymi klimatu. Szczegółowe informacje o konferencji na stronie www.cop24.katowice.eu oraz www.cop24.gov.pl.

       

       - Organizacja tak dużego wydarzenia to olbrzymie logistyczne wyzwanie, wymagające współpracy wielu osób i podmiotów z całego kraju, a także wsparcia ochotników. Dzięki pracy wolontariuszy uczestnicy spotkania będą mogli swobodnie poruszać się po mieście i korzystać z przygotowanych dla nich atrakcji – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta Marcina Krupy ds. Organizacji Pozarządowych.   

       

      Zadania dla wolontariuszy

      Wolontariuszy zaangażujemy do działań w przestrzeni miasta – włączymy ich do obsługi punktów informacyjnych w miejscach ważnych dla gości konferencji, m.in. na terenie dworców i lotnisk, w hotelach, w centrach informacji turystycznej czy w miejscach sąsiadujących bezpośrednio z terenem konferencji. Wolontariusze będą też wspierać działania miejskiej strefy wystawienniczej, dedykowanej organizacjom pozarządowym i aktywistom. Wolontariusze będą wykonywać swoje działania w Katowicach i w Krakowie.

       

      Kogo szukamy?

      Do wolontariatu zapraszamy osoby pełnoletnie (warunek konieczny), posługujące się językiem angielskim na poziomie umożliwiającym komunikację z uczestnikami konferencji, dyspozycyjne w terminie od 26 listopada do 20 grudnia (praca w systemie zmianowym, zgodnie ze zgłoszoną dyspozycyjnością). Mile widziane doświadczenie wolontariackie, znajomość innych języków obcych (np. francuski, hiszpański, rosyjski, niemiecki lub inne) i umiejętność pracy w zespole. Dodatkowymi atutami będzie także wiedza z zakresu ekologii, ochrony środowiska, stosunków międzynarodowych czy międzynarodowej współpracy gospodarczej. Zależy nam, by wolontariusze COP24 stali się zgranym i przyjacielskim zespołem, który sprawi, że goście konferencji będą w Katowicach czuli się „jak u siebie”.

       

      Co oferujemy?

      Dla wszystkich wolontariuszy przygotujemy specjalny „pakiet wolontariacki”, w skład którego wejdzie strój, identyfikator, pamiątkowe gadżety i certyfikat. Podczas działań zapewnimy ciepły posiłek i napoje, ubezpieczenie NNW oraz dostęp do bezpłatnej komunikacji publicznej. Dla zainteresowanych przygotujemy również zaświadczenia dotyczące realizacji praktyk studenckich. Wolontariat podczas COP24 to również szansa na udział w międzynarodowym wydarzeniu, możliwość zdobycia wielu cennych umiejętności i doświadczeń oraz okazja do nawiązania nowych znajomości.

       

      Jak się zgłosić?

      - Osoby zainteresowane udziałem w wolontariacie  podczas COP24  powinny wypełnić  formularz  rekrutacyjny dostępny pod adresem: http://katowice.eu/Strony/Wolontariat-COP24.aspx, a następnie wziąć udział w rozmowie rekrutacyjnej. Termin i miejsce spotkania zostaną ustalone indywidualnie. Planowany termin rozstrzygnięcia rekrutacji to 15 października br. Wolontariusze zakwalifikowani do udziału w projekcie wezmą udział w obowiązkowych szkoleniach, które odbędą się w listopadzie, na terenie miasta Katowice – zapowiada Milena Skupień – Lisgarten, która odpowiada za rekrutację i nadzór nad wolontariuszami. W razie dodatkowych pytań dotyczących wolontariatu lub procesu rekrutacji prosimy o zapoznanie się z FAQ lub o kontakt mailowy z koordynatorkami wolontariatu pod adresem: cop24.wolontariat@katowice.eu

       

      Organizatorem wolontariatu jest Urząd Miasta Katowice.

       

       

     • MATURA POPRAWKOWA 21.08.2018

     • 21 SIERPNIA GODZ. 9.00

      MATEMATYKA- AULA- mgr Sroka, mgr Tarnawa-Pieśniak, mgr Nolda-Woszek, mgr Manowski,* mgr Simka

      JĘZYK POLSKI- 104- mgr Lamch, *mgr Ślosarczyk

      JĘZYK ANGIELSKI- 105- mgr Borzyk, *mgr Turzyniecki

      ZSPM: mgr Sykosz, mgr Korzeniowska

  • Kontakty

   • XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach
   • sekretariat@15lo.katowice.pl
   • 32 204 65 98 32 204 65 97
   • ul. Obroki 87 40-833 Katowice Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych