• "Powstania Śląskie w muzyce i poezji"

     • Uczniowie klasy 1p i 1pc we wtorek 12.11.2019 r. udali się na spektakl słowno-muzyczny "Powstania Śląskie w muzyce i poezji". Koncert został przygotowany przez młodzież i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza z udziałem Zespołu Tanecznego "Silesianie" Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Spektakl został przygotowany z okazji 100 Rocznicy Wybuchu I Powstania Śląskiego.

     • 11 listopada - Święto Niepodległości

     • 11 listopada uczniowie naszej szkoły reprezentacyjnie uczestniczyli w katowickich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Podczas tego święta brali udział w przemarszu pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

     • Śpiewanie hymnu państwowego

     • W środę 6 listopada 2019 roku wszystkie klasy mundurowe zebrały się na szkolnej auli, aby wspólnie zaśpiewać hymn państwowy. Było to nawiązanie do nadchodzącego Narodowego Święta Niepodległości

       

      Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”

      ~ Józef Piłsudski ~

     • Wyjście do Komendy Wojewódzkiej w Katowicach

     • W piątek, 25 października 2019r. wszystkie pierwsze klasy o profilu policyjnym uczestniczyły w konferencji pt. „Od interwencji do profilaktyki. Różne oblicza działań na rzecz bezpieczeństwa”. W tym czasie dowiedzieli się wiele ciekawych informacji o zawodzie policjanta, które mogą im się przydać w dalszym kształceniu zawodowym

     • Nabór do Sekcji Technicznej

     • W naszej szkole powstała nowa grupa ludzi zainteresowanych informatyką - Sekcja Techniczna. Uczniowie do niej należący rozwijają się w swoim zainteresowaniu, poszerzając swoją wiedzę i umiejętności poprzez ciekawe i konkretne projekty. Chętnych, którzy chcą dołączyć do tej grupy i dowiedzieć się czegoś więcej zapraszamy do zgłaszania się we wiadomości na stronie facebookowej

      "Sekcja Techniczna - XV LO Katowice im. rtm. Witolda Pileckiego".

      Zapraszamy ;)

     • Wyjście do Komendy Miejskiej Policji w Katowicach

     • W zeszły piątek 18.10.2019r. jedna z klas pierwszych, klasa policyjna reprezentowała naszą szkołę w Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach. W godzinach od 11:00 do 14:00 uczestniczyli konferencji,                XXI Spotkaniu z Historią pt. "Przecież tylko Polsce służę". Konferencja była na temat 100-lecia utworzenia  Policji 1919-2019.

     • Ślubowanie klas pierwszych

     • W środę 9.10.2019r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ślubowaniu klas pierwszych na sztandar szkoły. Podczas tego wydarzenia przysięgali m.in. zachowanie w sposób godny każdego Polaka, szacunek do rodziców i nauczycieli oraz kilka innych zasad moralnych, którymi będą się starać kierować w swoim życiu. Uczniów obserwowali rodzice i inni krewni, dyrektorzy niektórych, pobliskich szkół, a także wielu policjantów i wojskowych w umundurowaniu, wraz z naszym panem kapitanem.

     • Poligon jesień 2019

     • Pod koniec września odbył się pierwszy poligon dla nowych klas licealnych w naszej szkole. Zajęcia odbywały się na terenie Ośrodka Harcerskiego ZHP w Kuźnicy Brzeźnickiej pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej.

      Uczestnicy tego obozu brali udział we wszelkiego rodzaju zajęciach z musztry, postaw strzeleckich oraz strzelania, orientacji w terenie, obrony przeciwchemicznej, komunikacji radiowej, a także wielu innych ciekawych szkoleniach. Na rozległym terenie ośrodka uczniowie mogli pokazać swoją siłę, wytrzymałość, spryt i waleczność w szczególności na torze przeszkód, jak i również podczas innych ćwiczeń fizycznych. Nie zabrakło również czasu na odpoczynek w tak pięknym miejscu. Ten poligon tradycyjnie zakończył się wieczornym ogniskiem, a następnie dużym torem przeszkód.

      Uczniowie klas pierwszych, pomimo trudu i zmęczenia byli zadowoleni z dni spędzonych razem.

      Dla wszystkich był to obóz pełen nabytych umiejętności, wiedzy i rozwinięcia swoich zainteresowań.

     • 800 080 222

     • 800 080 222
      – rusza całodobowa bezpłatna infolinia
      dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów


      Już od dziś, 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

      Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy
      w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej
      i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się
      ze specjalistami z
      Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie
      w najtrudniejszych sytuacjach.

      Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których
      nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi.
      Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet
      w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się
      po wsparcie.

      W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

      Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA
      to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu:
      www.liniadzieciom.pl

      Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej
      ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.

      Departament Informacji i Promocji

      Ministerstwo Edukacji Narodowej
       

       

       

     • Stypendium w ramach projektu "Śląskie. Inwestujemy w talenty-V edycja"

     • Szanowni Państwo,

      Uprzejmie informuję, iż od 23 września 2019 roku, trwa nabór wniosków o przyznanie stypendium w ramach projektu „Śląskie. Inwestujemy w talenty – V edycja”, realizowanego przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Celem niniejszego projektu jest przyznanie wsparcia stypendialnego 625 szczególnie uzdolnionym uczniom/uczennicą w zakresie przedmiotów matematycznych, informatycznych, języków obcych lub przyrodniczych, uczących się na terenie województwa śląskiego.

      Nabór wniosków o przyznanie stypendium prowadzony będzie do dnia 25 października bieżącego roku.

      Szczegółowe informacje o realizowanym projekcie, dostępne są na stronie internetowej http://efs-stypendia.slaskie.pl

      Mając na względzie zasięg podejmowanych działań promocyjnych oraz wspólny cel jakim jest rozwój edukacji w regionie, zwracam się z uprzejmą prośbą o udostępnienie informacji o przedmiotowym projekcie wszystkim zainteresowanym osobom oraz o zamieszczenie informacji o powyższym projekcie na stronie internetowej Państwa szkoły.

       

      Z wyrazami szacunku,

      Radosław Kubica

      Podinspektor

      Referat Realizacji Projektów

       

       

     • Przemarsz pod obelisk rtm. W. Pileckiego

     • We wtorek 3.09.2019r. uczniowie naszej szkoły  udali się na Skwer Rotmistrza Witolda Pileckiego na Osiedlu Witosa. Na czele kolumny nieśliśmy szkolny sztandar, na którym wypisane są ważne dla nas słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Pani mgr Katarzyna Tarnawa-Pieśniak w krótkim wystąpieniu przybliżyła nam ideały, którymi kierował się nasz Patron. Zapaliliśmy znicze przy pomniku Rotmistrza Pileckiego. Następnie przeszliśmy do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta. Uroczystą Mszę Świętą z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego celebrował nasz katecheta ksiądz Marcin Moj. Modliliśmy się o dary Ducha Świętego i pomoc na czas nauki i zdobywania nowych umiejętności. Umocnieni i pełni optymizmu ze sztandarem na czele wróciliśmy do budynku szkoły.

       

       

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

     • Serdecznie zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego w dniu 2 września 2019r. :

      klasy pierwsze na godzinę 9.00

      klasy drugie i trzecie na godzinę 10.00.

      Rodziców serdecznie zapraszamy w dniu 5 września 2019r.:

      klasy pierwsze na godzinę 16.30

      klasy drugie i trzecie na godzinę 17.30

      do auli szkolnej.

     • Kampania "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej"

     • W ramach kolejnego etapu kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, od 13 lipca do 24 sierpnia, w każdą sobotę w wybranych jednostkach wojskowych zapewniamy niepowtarzalną możliwość wstąpienia do Wojska Polskiego na jeden dzień.Czekamy na Was. Już dziś możecie sprawdzić, co trzeba zrobić, aby dołączyć do najlepszych.

      WEŹ UDZIAŁ W ĆWICZENIU NA TERENIE JEDNOSTKI WOJSKOWEJ

      13 lipca- 1 Brygada Pancerna w Warszawie – www.1bpanc.wp.mil.pl- 10 Brygada Logistyczna w Opolu – www.10blog.wp.mil.pl- Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie – www.cssp.wp.mil.pl- Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach – www.cpdmz.wp.mil.pl- 9 Pułk Rozpoznawczy w Lidzbarku Warmińskim – www.9pr.wp.mil.pl20 lipca- Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce – www.cpsp.wp.mil.pl- 6 Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie – www.6bpd.wp.mil.pl- 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim– www.25bkpow.wp.mil.pl27 lipca- Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu – www.cswlpoznan.wp.mil.pl3 sierpnia- 17 Brygada Zmechanizowana w Wędrzynie – www.17wbz.wp.mil.pl10 sierpnia- 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie – www.21bsp.wp.mil.pl- 18 Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku – www.18pr.wp.mil.pl- Centrum Szkolenia Artylerii I Uzbrojenia w Toruniu - www.csaiu.torun.pl17 sierpnia- 15 Brygada Zmechanizowana w Giżycku – www.15gbz.wp.mil.pl24 sierpnia- 7 Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku – www.7bow.wp.mil.pl- 1 Pułk Saperów w Brzegu – www.1psap.wp.mil.pl- 2 Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie – www.2pr.wp.mil.pl    Odwiedź 1. Warszawską Brygadę Pancerną  i podejmij „Wojskowe Wyzwanie”    Rzut granatem, poznanie podstawowych rodzajów broni strzeleckiej, biegi zespołowe i indywidualne, paintball – to wybrane elementy programu, realizowanego w ramach akcji „Wojskowe Wyzwanie”. Akcja jest kontynuacją kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” i odbędzie się 13 lipca br. w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej.    Nie jesteś żołnierzem, ale myślisz o służbie dla polskich Sił Zbrojnych? Chcesz sprawdzić swoją kondycję albo zobaczyć jak ćwiczą żołnierze w jednostkach wojskowych? Jeśli tak, to zapraszamy do warszawskiej brygady, gdzie będziesz mógł przekonać się jak wygląda służba żołnierza zawodowego.    Czekamy na Ciebie 13 lipca br. od godz. 10.00 do 19.00 na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.    Tego dnia możesz być jednym z nas. Zaprezentujemy m.in. zajęcia z udzielania pomocy przedmedycznej, uzbrojenie i sprzęt naszej jednostki. W punkcie rekrutacyjnym będzie można dowiedzieć się jakie możliwości stwarza służba w Wojsku Polskim, jak wygląda proces rekrutacji oraz poznać ofertę edukacyjną naszej armii.        Szczegółowe informacje dotyczące warunków udziału, regulamin akcji oraz dane kontaktowe znajdują się na naszej stronie internetowej: https://1bpanc.wp.mil.pl/pl/articlesaktualnosci-7/2019-07-011-zostan-zonierzem-rp-w-1-brygadzie-pancernej/Zapraszamy do udziału w akcji „Wojskowe Wyzwanie”! "Dodatkowe informacje na temat akcji ogólnopolskiej na stronie internetowej www.wojsko-polskie.plBiuro do Spraw Proobronnych

       

  • Kontakty

   • XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach
   • sekretariat@15lo.katowice.pl
   • 32 204 65 98 32 204 65 97
   • ul. Obroki 87 40-833 Katowice Poland
   • Przystanek: Osiedle Witosa II • dojazd autobusami linii: 51, 109, 138, 238, 675 - Przystanek usytuowany jest na skrzyżowaniu ulic Witosa i Obroki. Aby dojść do szkoły należy minąć skrzyżowanie i skręcić w lewo. Odległość: ~ 500 metrów. Czas marszu: ~ 5 minut. Przystanek: Obroki Dulęby • dojazd autobusami linii: 70, 115, 165 - Przystanek znajduje się najbliżej szkoły. Aby z tego przystanku trafić do naszej placówki należy udać się wzdłuż drogi. Odległość: ~ 80 metrów. Czas marszu: ~ 2 minuty.
 • Galeria zdjęć

   brak danych