• Świadek Historii

• 🇵🇱 „Niosą płomień prawdy i pamięci historycznej” – Nagroda Honorowa IPN Świadek Historii26 października w Muzeum Historii Katowic odbyła się uroczystość uhonorowania laureatów II edycji Nagrody Honorowej Świadek Historii, wyróżnionych przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego zostało uhonorowane w tym roku tą zaszczytną nagrodą. Laureatom tegorocznej edycji serdecznie gratulujemy.  To dla nas zaszczyt znaleźć się w takim gronie. Bardzo dziękujemy za to wyróżnienie.

• Sesja Młodzieżowej Rady Miasta

• Od dziś zaczyna swoją kadencję nowa Młodzieżowa Rada Miasta Katowice.Naszą przedstawicielką jest Julia Kotulska. Życzymy owocnej pracy 😊

• Odsłonięcie tablicy edukacyjnej

• 24 października odbyło się  odsłonięcie tablicy edukacyjnej  na Skwerze Jeńców Ostaszkowa w Katowicach. Tablica jest poświęcona historii przedwojennej Policji Województwa Śląskiego,  a w szczególności tragicznym losom naszych policjantów po 17 września 1939 roku. Organizatorem projektu jest  Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach,  Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 Oddział w Katowicach oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast".

• Orzeł. Ostatni patrol

• Film „Orzeł. Ostatni patrol” to dramat wojenny, który opowiada o ostatniej misji polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł na przełomie maja i czerwca 1941 roku. Podczas tego patrolu na Morzu Północnym zaginął wraz z całą załogą. Uczniowie klasy 1w, którzy obejrzeli seans w piątek 21.20.2022 r. w kinie w Galerii Katowickiej, mogli dowiedzieć się nieco o służbie w marynarce oraz poznać tragiczny los jednostki ORP Orzeł w czasie II wojny światowej.

• 100 lecie powstania Policji Województwa Śląskiego

• Poznajemy historię Policji Województwa Śląskiego, by świadomie i z godnością nosić nasze szkolne umundurowanie. Szczególne wrażenie zrobił na nas wykład dotyczący zbrodni sowieckich z 1940 roku.

• Wizyta w OSP Zabrze

• W środę 19.10.2022 r. uczniowie klasy 2p4 udali się do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrzu-Kończycach. Mogli zapoznać się z zadaniami, jakie wykonujący strażacy OSP oraz dowiedzieć, jakim sprzętem dysponują. Uczeń klasy 2p4 Michał Rychlewski przynależy do tej jednostki. Zademonstrował specjalistyczny ubiór strażaka oraz dzielił się swoim doświadczeniem. Z pewnością wizyta w OSP zwiększyła wiedzę uczniów oraz świadomość jak trudna i odpowiedzialna jest praca strażaka.

• Spotkanie z Navalem

• Dzięki Fundacji GROT z siedzibą w Siemianowicach Śląskich braliśmy udział w spotkaniu Pawełem  Mateńczukiem ps. Naval– polskim wojskowym, byłym żołnierzem jednostki wojskowej GROM, pisarzem i podróżnikiem.

W trakcie służby Naval, dziewięciokrotnie wyjeżdżał na misje bojowe do Iraku i Afganistanu. W trakcie całej kariery wojskowej był aktywnie zaangażowany w zwalczanie terroryzmu.

Temat wykładu:   Bezpieczeństwo i zagrożenia terrorystyczne.