• KATALOG

Katalog biblioteczny online

Zbiory naszej biblioteki można przeszukiwać poprzez wpisanie poszukiwanej frazy w okno wyszukiwarki Katalogu.

Wyszukiwanie w Katalogu ma postać wyszukiwania jednookienkowego, podobnie jak w popularnej przeglądarce Google. Wpisana fraza wyszukiwawcza domyślnie jest wyszukiwana we wszystkich indeksach jednocześnie. Istnieje możliwość wyszukiwania osobno w następujących indeksach: autor, tytuł, temat (hasło przedmiotowe).

Wpisanie poszukiwanej frazy w cudzysłowie wygeneruje nam listę wyników odpowiadającą dokładnie na zapytanie. Listę wyników można zawężać za pomocą specjalnych filtrów. Lista wyników jest również stronicowana.

Wchodzimy do katalogu poprzez link https://m007026.molnet.mol.pl/

Wygląd strony Katalogu

Z Katalogu może korzystać każdy, także niezalogowany czytelnik.

Logowanie do katalogu

O ile chcemy mieć dostęp do większej ilości danych – musimy zalogować się poprzez unikalny kod.

Wejście do katalogu poprzez logowanie się daje wgląd czytelnikowi w profil użytkownika.

Profil użytkownika zawiera następujące informacje:

• dane osobowe zalogowanego czytelnika,
          • formularz zmiany hasła do Katalogu,
          • informacje o wypożyczeniach,
          • informacje o ewentualnych zaległościach,
          • informacje o pozycjach zarezerwowanych,
          • oraz historię wszystkich wypożyczeń czytelnika.

Jeśli w systemie rezerwacje i prolongaty są aktywne wówczas przy wypożyczeniach dostępna jest funkcja „Przedłuż termin”, a przy rezerwacjach „Usuń rezerwację”.

Jak zalogować się do katalogu OPAC po raz pierwszy?

Użytkownik (bibliotekarz), który jest zalogowany do programu automatycznie jest również zalogowany do katalogu elektronicznego OPAC-a.

Czytelnik (uczeń), aby się zalogować do OPAC-a:

• musi posiadać wpisany w dane osobowe adres e-mail, ponieważ loguje się do OPAC poprzez wpisanie adresu e-mail,
          • jeśli loguje się po raz pierwszy musi najpierw zarejestrować e-mail w systemie logowania klikając na kluczyk na stronie Katalogu, a następnie na „Załóż konto”, które umożliwia ustalenie hasła do logowania,
          • czytelnik, który już wykonywał kiedyś akcję „Załóż konto” dla podanego w bibliotece adresu e-mail, może od razu logować się do Katalogu.

Zapomniane hasło do Katalogu

Jeśli hasło do katalogu elektronicznego zostało zapomniane wówczas użytkownik musi wybrać w formularzu logowania opcję „Przywróć hasło”. Po wpisaniu maila, czytelnik otrzyma link, który umożliwi mu zmianę hasła.