• OPW

•                       XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach od 22 lat kształci uczniów w klasach wojskowych a od 2018 roku prowadzi certyfikowane klasy wojskowe pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Szkoła dysponuje bardzo dobrą bazą dydaktyczną /pomieszczenie do nauki strzelania, wszystkie sale wyposażone w monitory interaktywne, nowoczesna pracownia komputerowa/ oraz doświadczoną kadrą. W roku szkolnym 2022/2023 jako jedyna w Katowicach szkoła otrzymała zgodę na utworzenie OPW.

CO TO JEST OPW?

OPW- Oddział Przygotowania Wojskowego stanowi nową ofertę edukacji wojskowej skierowanej do uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym roku kończysz szkołę podstawową i zastanawiasz się nad wyborem szkoły ponadpodstawowej, która wydatnie przyczyni się nie tylko do zdobywanej przez Ciebie wiedzy i niezbędnego wykształcenia, ale także przygotuje i ułatwi ewentualne związanie swojej przyszłości z zawodem żołnierza, w tym m.in. zapewni dodatkowe punkty rekrutacyjne do uczelni wojskowych!? OPW to oferta dla Ciebie.

PROGRAM SZKOLENIA

Minimalna liczba godzin przewidziana w projekcie na zajęcia realizowane w liceum  wynosi 230 godzin nauki. Przewidziano w tym 53 godziny teoretyczne i 177 godzin praktycznych, w tym obóz szkoleniowy. Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia powinien posiąść między innymi wiedzę o podstawowych uwarunkowaniach służby wojskowej, z wybranych zagadnień regulaminów ogólnego, musztry, ceremoniału wojskowego, podstaw wychowania wojskowego, jak również z podstaw szkolenia bojowego, w tym taktyki, szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego.

KORZYŚCI DLA UCZNIÓW

Wprowadzenie OPW daje możliwość realizowania w szkole ujednoliconego programu, przy wsparciu MON oraz pod jego nadzorem, czego konsekwencją będzie uzyskanie przez uczniów wymiernych korzyści takich, jak:

- uczestnictwo w obozach i zajęciach specjalistycznych (zajęcia związane ze szkoleniem wojskowym oraz rozszerzona oferta zajęć sportowych) prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, w tym możliwość korzystania z obiektów wojskowych (udział w zawodach pomiędzy klasami mundurowymi      z całego kraju, m.in. udział w ogólnopolskich mistrzostwach w mustrze paradnej, uczestnictwo  w centralnym zlocie klas mundurowych połączonym ze zmaganiami sportowo-wojskowymi);

- możliwość odbycia skróconej służby, która stanowi bezpośrednią przepustkę do zawodowej służby wojskowej;

- zapewnienie dodatkowych punktów rekrutacyjnych przy aplikowaniu do najbardziej prestiżowych akademii wojskowych w kraju oraz w perspektywie zostanie oficerem WP; pierwszeństwo w trakcie naboru do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz preferencje przy realizacji programu Legia Akademicka skierowanego do studentów cywilnych (zwolnienie z zajęć teoretycznych na uczelni);

- stałe konsultacje (już w toku realizacji nauki w OPW) z oficerami Wojskowej Komendy Uzupełnień w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby wojskowej adekwatnie do potrzeb Sił Zbrojnych, uwarunkowań i predyspozycji kandydata.