• Wycieczka do Biblioteki Śląskiej

Biblioteka Śląska – nie jest nam obca, byliśmy tam.

Wypożyczalnia, czytelnie, magazyny – już wiemy jak to działa.

Ogromne i różnorodne zbiory robią wrażenie. Interesująca okazała się prezentacja książek „Najmniejsze i największe – od miniaturowej książki do olbrzymiego tomu.”.

Książka, której nie można przeczytać gołym okiem, trudno sobie wyobrazić.

A jednak, warto wiedzieć, dlatego polecamy wizyty w bibliotece.

Pobijamy rekord w czytaniu w jednym momencie!

uczniowie z całej Polski będą czytać książki - każdy to, na co ma

do wspólnego czytania!!!

Spotkanie autorskie

W grudniu 2018 roku mieliśmy ogromną                                przyjemność gościć
            p. Sabinę Waszut,  pisarkę, recenzentkę,   organizatorkę spotkań  literackich,     propagatorkę śląskiej kultury.
           Jej debiutancka powieść „Rozdroża” została   nominowana do Nagrody   Literackiej Europy   Środkowej „Angelus”.  Na rynku pojawiły się   również   dalsze losy bohaterów „Rozdroży” –
          „W obcym domu”  i „Zielony Byfyj”  oraz książki „Bar na starym osiedlu”  i „Dobra -noc” .

Pani Sabina Waszut odpowiadając na zadawane przez uczniów pytania   mówiła o początkach oraz inspiracjach swojej twórczości literackiej, o fascynacji tematyką śląską, o warsztacie pisarskim, o współpracy z warszawskim wydawnictwem Muza, a także
          o stanie czytelnictwa w kraju.
          Duże zainteresowanie wzbudziło opowiadanie autorki o kulisach powstania śląskiej trylogii, rodzinnej historii wplecionej w zagmatwane dzieje Śląska.
          Spotkanie prowadzone przez uczennice klasy trzeciej przebiegało w niezwykle miłej
          i sympatycznej atmosferze, co skłoniło niektórych do indywidualnych rozmów z autorką.

Dziękujemy za spotkanie!!!

Zapraszamy do lektury - książki p. Sabiny Waszut znajdują się w naszej bibliotece.

W roku szkolnym 2018/2019 nasza biblioteka otrzymała dotację i przystąpiła do realizacji projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
          Celem NPRCz jest stworzenie warunków do wzrostu czytelnictwa w Polsce. Zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek szkolnych poprzez rozszerzenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach biblioteki, a także wzrost dostępności książek w bibliotece szkolnej.

Z tego względu chcemy, aby zakupione do biblioteki książki były atrakcyjne, chętnie czytane i polecane innym.
             Czekamy zatem na  propozycje uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły.

Zapraszamy do wspólnego tworzenia listy zakupów!

Wycieczka do Biblioteki Śląskiej

24 maja 2018 r. uczniowie klas 2cp, 2p i 2w zwiedzali Bibliotekę Śląską, która nazwę otrzymała w 1952 r. i została    uznana za bibliotekę naukową. Po połączeniu z Wojewódzką Biblioteką Publiczną, od 1 lipca 2000 r., pełni rolę biblioteki wojewódzkiej, zachowując dotychczasowy status naukowy. Biblioteka posiada w swoich zbiorach ponad
          2,5 mln woluminów, w tym dokumenty drukowane, materiały rękopiśmienne, materiały kartograficzne, materiały ikonograficzne, dokumenty audiowizualne, dokumenty życia społecznego oraz elektroniczne nośniki informacji. Uczniowie zwiedzając poszczególne działy biblioteki mogli zapoznać się z ich funkcjonowaniem, zakresem gromadzonych zbiorów, a co najważniejsze warunkami korzystania z wypożyczalni oraz czytelni.

Wizyta w przedszkolu - czytamy, czytamy...śpiewająco.

We wtorek, 28 listopada 2017 r. grupa uczennic z XV Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego wraz
          z opiekunem udała się do Niepublicznego Przedszkola i Żłobka "Słonik" w Katowicach. Dzieci przyjęły Nas z radością
          i zainteresowaniem, a bajki czytane przez Laurę i Małgosię z klasy 1cp oraz Zuzannę, Sarę
          i Dominikę z klasy 2p, niezwykle je zaciekawiły. Dużym powodzeniem cieszyły się również bajki
          w wersji śpiewanej w wykonaniu Laury. Wspólnie  spędzony czas upłynął Nam w miłej
          i sympatycznej atmosferze
          i  uświadomił wszystkim, że naprawdę warto czytać.
          Brawo dziewczyny, tak trzymać!!!