• Moje przedmioty: wiedza o społeczeństwie- klasa pierwsza..

• Drodzy uczniowie

Na tej stronie znajdziecie dodatkowe informacje o przedmiotach, których uczę w szkole.

Wymagania edukacyjne oraz sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów z przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym dla klasy 1.

Cele kształcenia – wymagania ogólne

I. Wykorzystanie i tworzenie informacji.

Uczeń znajduje i wykorzystuje informacje na temat życia publicznego, krytycznie je analizuje, samodzielnie wyciąga wnioski; wyraża i uzasadnia własne zdanie w wy branych sprawach w formie ustnej i pisemnej na różnych forach publicznych; przedstawia i uzasadnia poglądy odmienne od własnych.

II. Rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów.

Uczeń rozpoznaje problemy w skali lokalnej, krajowej, europejskiej i globalnej oraz szuka ich rozwiązania; rozumie złożoność problemów społecznych i politycznych; dostrzega perspektywy różnych uczestników życia publicznego.

III. Współdziałanie w sprawach publicznych.

Uczeń współpracuje z innymi – planuje, dzieli się zadaniami i wywiązuje się z nich; sprawnie korzysta z procedur i możliwości, jakie stwarzają obywatelom instytucje życia publicznego; zna i stosuje zasady samoorganizacji i samopomocy.

IV. Znajomość zasad i procedur demokracji.

Uczeń wyjaśnia demokratyczne zasady i procedury oraz stosuje je w codziennym życiu; charakteryzuje demokrację na tle innych ustrojów, ocenia działanie instytucji demokratycznych w Polsce i na świecie; ocenia rolę stowarzyszeń i organizacji obywatelskich oraz różnych form aktywności obywateli w funkcjonowaniu współczesnej demokracji.

V. Znajomość podstaw ustroju Rzeczypospolitej Polskiej.

Uczeń opisuje sposób działania władz publicznych i innych podmiotów życia publicznego; wykorzystuje swoją wiedzę o zasadach demokracji i ustroju Polski do interpretacji i oceny wydarzeń w życiu społecznym i politycznym; przedstawia prawa i obowiązki obywatela Rzeczypospolitej Polskiej; rozumie znaczenie prawa i praw człowieka w codziennym życiu obywatela oraz rozpoznaje przypadki ich łamania.

VI. Dostrzeganie współzależności we współczesnym świecie.

Uczeń przedstawia związki między swoim życiem a sytuacją społeczności lokalnej, sytuacją Polski, Europy i świata; wyjaśnia złożoność zjawisk społecznych, politycznych, ekonomicznych i kulturowych; uwzględnia perspektywę globalną w interpretacji tych zjawisk.

Treści nauczania.:

1. Młody obywatel w urzędzie
          2. Prawo i sądy
          3. Bezpieczeństwo
          4. Edukacja i praca w Polsce i Unii Europejskiej
          5. Prawa człowieka
          6. Ochrona praw i wolności

Sposoby sprawdzania osiągnięć ucznia:

Odpowiedź ustna – z trzech ostatnich tematów lekcyjnych

kartkówka z trzech ostatnich tematów lekcyjnych

Udział w lekcji, odpowiedzi na nowe pytania – aktywność

Pisemna odpowiedź testowa- moduł

Referat

Praca z materiałem źródłowym

Projekty .

Pracę klasową napisaną na ocenę niedostateczną , uczeń może poprawić . Poprawa jest dobrowolna i odbywa się w ciągu 1 tygodnia od dnia podania informacji o ocenie. Dla wszystkich chętnych ustala się jeden termin poprawy. Ocena otrzymana za poprawę sprawdzianu jest wpisana do dziennika obok oceny z pracy klasowej i ma taką samą wartość. Ocenę można poprawić tylko jeden raz. Formę sprawdzianu poprawkowego wybiera nauczyciel.

Jeżeli z przyczyn losowych uczeń nie może napisać go z całą klasą, to powinien to uczynić w terminie uzgodnionym z nauczycielem( w przypadku nieobecności usprawiedliwionej termin zaliczenia wynosi 2 tygodnie od daty napisaniu sprawdzianu, przy dłuższej nieobecności uzgadnia z nauczycielem).

Jeżeli w czasie sprawdzianu uczeń korzysta z niedozwolonych materiałów oraz urządzeń otrzymuje ocenę niedostateczną i traci możliwość poprawy oceny.

Nauczyciel jest zobowiązany ocenić i udostępnić uczniom sprawdziany, kartkówki do 2 tygodni.

.

Kryteria ocen:

Ocena celująca

Uczeń w pełni opanował treści zawarte w podstawie programowej.

Uczeń osiągnął bardzo wysoki poziom rozwoju intelektualnego, co przejawia się m.in. W próbach samodzielnej interpretacji skomplikowanych problemów społecznych, politycznych i prawnych.

Ocena bardzo dobra

Uczeń nie tylko poprawnie wykorzystuje zdobytą wiedzę do przeprowadzenia pogłębionych analiz i syntez, ale potrafi formułować dojrzałe oceny, dobrze argumentować swoje racje i celnie ripostować podczas dyskusji i debat.

Ocena dobra

Uczeń potrafi przygotować pisma o charakterze oficjalnym wychodzące poza schematyczne wzory a ponadto potrafi analitycznie i syntetycznie wykorzystywać posiadaną wiedzę.

Ocena dostateczna

Uczeń nie tylko potrafi opisowo przedstawić opisową wiedzę, ale stosuje bardziej skomplikowane operacje umysłowe, takie jak: porównywanie i rozpoznawanie faktów, wyciąganie prostych wniosków.

Ocena dopuszczająca

Uczeń potrafi wykonać większość zadań praktycznych ( np. wyszukać proste informacje), dodatkowo nie sprawia mu problemu stosowanie posiadanej wiedzy do jej opisu.

Ocena niedostateczny

Uczeń nie opanował podstawy programowej.

Przy ustalaniu oceny z pisemnej odpowiedzi testowej bierze się pod uwagę następujące kryteria procentowe. ocena

poniżej 40%

niedostateczny