• Moje przedmioty: wiedza o społeczeństwie- klasa trzecia.

• Drodzy uczniowie

Na tej stronie znajdziecie dodatkowe informacje o przedmiotach, których uczę w szkole.

Wymagania edukacyjne oraz sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów z przedmiotu wiedza o społeczeństwie zakresie rozszerzonym dla klasy 3.

Cele kształcenia – wymagania ogólne

I. Wykorzystanie i tworzenie informacji.

Uczeń znajduje i wykorzystuje informacje na temat życia publicznego, krytycznie je analizuje, samodzielnie wyciąga wnioski; wyraża i uzasadnia własne zdanie w wy branych sprawach w formie ustnej i pisemnej na różnych forach publicznych; przedstawia i uzasadnia poglądy odmienne od własnych.

II. Rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów.

Uczeń rozpoznaje problemy w skali lokalnej, krajowej, europejskiej i globalnej oraz szuka ich rozwiązania; rozumie złożoność problemów społecznych i politycznych; dostrzega perspektywy różnych uczestników życia publicznego.

III. Współdziałanie w sprawach publicznych.

Uczeń współpracuje z innymi – planuje, dzieli się zadaniami i wywiązuje się z nich; sprawnie korzysta z procedur i możliwości, jakie stwarzają obywatelom instytucje życia publicznego; zna i stosuje zasady samoorganizacji i samopomocy.

IV. Znajomość zasad i procedur demokracji.

Uczeń wyjaśnia demokratyczne zasady i procedury oraz stosuje je w codziennym życiu; charakteryzuje demokrację na tle innych ustrojów, ocenia działanie instytucji demokratycznych w Polsce i na świecie; ocenia rolę stowarzyszeń i organizacji obywatelskich oraz różnych form aktywności obywateli w funkcjonowaniu współczesnej demokracji.

V. Znajomość podstaw ustroju Rzeczypospolitej Polskiej.

Uczeń opisuje sposób działania władz publicznych i innych podmiotów życia publicznego; wykorzystuje swoją wiedzę o zasadach demokracji i ustroju Polski do interpretacji i oceny wydarzeń w życiu społecznym i politycznym; przedstawia prawa i obowiązki obywatela Rzeczypospolitej Polskiej; rozumie znaczenie prawa i praw człowieka w codziennym życiu obywatela oraz rozpoznaje przypadki ich łamania.

VI. Dostrzeganie współzależności we współczesnym świecie.

Uczeń przedstawia związki między swoim życiem a sytuacją społeczności lokalnej, sytuacją Polski, Europy i świata; wyjaśnia złożoność zjawisk społecznych, politycznych, ekonomicznych i kulturowych; uwzględnia perspektywę globalną w interpretacji tych zjawisk.

Treści nauczania.

1.Konstytucja

2.Władza ustawodawcza

3.Administracja rządowa

4 . Prawo.

5 . System prawny Rzeczypospolitej Polskiej.

6. Sądy i Trybunały.

7. Prawo cywilne i rodzinne.

8. Prawo karne.

9. Prawo administracyjne.

10. Obywatel wobec prawa.

11. Prawa człowieka.

12. Ochrona praw człowieka w Polsce.

13. Światowy i europejski system ochrony praw człowieka.

14. Polska polityka zagraniczna.

15. Stosunki międzynarodowe w wymiarze globalnym.

16. Globalizacja współczesnego świata.

17. Systemy bezpieczeństwa i współpracy.

18. Integracja europejska.

19. Europa wśród światowych mocarstw.

20. Polska w Unii Europejskiej.

Sposoby sprawdzania osiągnięć ucznia:

Odpowiedź ustna – z trzech ostatnich tematów lekcyjnych

Niezapowiedziana kartkówka z trzech ostatnich tematów lekcyjnych

Udział w lekcji, odpowiedzi na nowe pytania – aktywność

Pisemna odpowiedź testowa

Referat

Praca z materiałem źródłowym

Udział w dyskusjach i debatach

Projekty

Pracę klasową napisaną na ocenę niedostateczną , uczeń może poprawić . Poprawa jest dobrowolna i odbywa się w ciągu 1 tygodnia od dnia podania informacji o ocenie. Dla wszystkich chętnych ustala się jeden termin poprawy. Ocena otrzymana za poprawę sprawdzianu jest wpisana do dziennika obok oceny z pracy klasowej i ma taką samą wartość. Ocenę można poprawić tylko jeden raz. Formę sprawdzianu poprawkowego wybiera nauczyciel.

Jeżeli z przyczyn losowych uczeń nie może napisać go z całą klasą, to powinien to uczynić w terminie uzgodnionym z nauczycielem( w przypadku nieobecności usprawiedliwionej termin zaliczenia wynosi 2 tygodnie od daty napisaniu sprawdzianu, przy dłuższej nieobecności uzgadnia z nauczycielem).

Jeżeli w czasie sprawdzianu uczeń korzysta z niedozwolonych materiałów oraz urządzeń otrzymuje ocenę niedostateczną i traci możliwość poprawy oceny.

Nauczyciel jest zobowiązany ocenić i udostępnić uczniom sprawdziany, kartkówki do 2 tygodni.

Kryteria ocen:

Ocena celująca

Uczeń w pełni opanował treści zawarte w podstawie programowej.

Uczeń osiągnął bardzo wysoki poziom rozwoju intelektualnego, co przejawia się m.in. W próbach samodzielnej interpretacji skomplikowanych problemów społecznych, politycznych i prawnych.

Ocena bardzo dobra

Uczeń nie tylko poprawnie wykorzystuje zdobytą wiedzę do przeprowadzenia pogłębionych analiz i syntez, ale potrafi formułować dojrzałe oceny, dobrze argumentować swoje racje i celnie ripostować podczas dyskusji i debat.

Ocena dobra

Uczeń potrafi przygotować pisma o charakterze oficjalnym wychodzące poza schematyczne wzory a ponadto potrafi analitycznie i syntetycznie wykorzystywać posiadaną wiedzę.

Ocena dostateczna

Uczeń nie tylko potrafi opisowo przedstawić posiadaną wiedzę ale stosuje bardziej skomplikowane operacje umysłowe takie jak: porównywanie i rozpoznawanie faktów, wyciąganie prostych wniosków. Ponadto wypełnia wg wzoru druki urzędowe.

Ocena dopuszczająca

Uczeń potrafi wykonać większość zadań praktycznych (np. wyszukać proste informacje), dodatkowo nie sprawia mu problemu stosowanie posiadanej wiedzy do jej opisu.

Ocena niedostateczna

Uczeń nie opanował podstawy programowej

Przy ustalaniu oceny z pisemnej odpowiedzi testowej bierze się pod uwagę następujące kryteria procentowe. ocena

poniżej 40%