• Europejski Dzień Języków Obcych

• Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie:

• ponad 200 języków europejskich
          • 24 języki urzędowe UE
          • około 60 języków regionalnych i języków mniejszości
          • wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.

Dlaczego ustanowiono Europejski Dzień Języków?

Jest on okazją do:

• popularyzowania wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie
          • promowania różnorodności językowej i kulturowej
          • zachęcania ludzi w różnym wieku do nauki języków, ponieważ znajomość więcej niż jednego języka pomaga nawiązywać kontakty, ułatwia znalezienie pracy i stymuluje rozwój przedsiębiorstw.

Historia

Europejski Dzień Języków został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy

– organizację, która reprezentuje 800 mln Europejczyków z 47 krajów. W przygotowanie obchodów zaangażowane są liczne instytuty i stowarzyszenia działające w sektorze kultury i nauki języków, uniwersytety, a także szkoły. Od czasu jego ustanowienia w roku 2001, który ogłoszono Europejskim Rokiem Języków, Europejski Dzień Języków obchodzony jest co roku.

Jakie atrakcje są organizowane w Europie?

26 września, a także w tygodniach poprzedzających i następnych, w całej Europie organizowane są kursy językowe, gry, debaty, konferencje, programy radiowe, konkursy i inne imprezy dla każdego..

Europejski Dzień Języków w XV Liceum Ogólnokształcącym im. rtm. W. Pileckiego

W naszej szkole 26 września postanowiliśmy włączyć się w obchody tego święta. Na ścianach i gazetkach ściennych można było przeczytać w języku polskim i angielskim różne ciekawostki na temat języków obcych. Na lekcjach języka angielskiego w grupach pań Płuciennik-Mentel i Pastusiak młodzież mogła rozwiązać quiz wiedzy o krajach i ich językach urzędowych.