• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          • Zakończono realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 uchwalonego przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

            Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

            W ramach programu biblioteka szkolna otrzymała dofinansowanie z budżetu Państwa na zakup książek, realizację działań promujących czytelnictwo oraz zakup elementów wyposażenia biblioteki.

            Całkowity koszt realizacji zadań, czyli wsparcie z budżetu państwa oraz wkład własny organu prowadzącego wyniósł 15 000 złotych.

          • Dofinansowanie MON dla Oddziałów Przygotowania Wojskowego w roku szkolnym 2023/2024

          •  

            Na podstawie umowy zawartej 5 grudnia 2023r. pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej a Miastem Katowice, Oddziały Przygotowania Wojskowego w XV Liceum Ogólnokształcącym im. rtm. W.Pileckiego w Katowicach po raz kolejny objęte został dofinansowaniem w ramach dotacji celowej.

            Dotacja udzielona została na realizację zadania polegającego na zakupie 30 pakietów ubiorczych ucznia Oddziału Przygotowania Wojskowego, który rozpoczął naukę w klasie pierwszej w roku szkolnym 2023/2024 oraz wyposażenia specjalistycznego dla Oddziałów Przygotowania Wojskowego. 

            Całkowity koszt realizacji zadania - 128 500,00zł

            Wysokość przyznanej dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej - 102 800,00zł - tj. 80% kosztów realizacji zadania.

            Wysokość wkładu własnego Miasta Katowice – 25 700,00zł tj. 20% kosztów realizacji zadania. 

          • Podsumowanie WCR

          •  

            SŁUŻBA WOJSKOWA I PROGRAMY MON W WOJ. ŚLĄSKIM: PODSUMOWANIE 2023 R.

            Ponad 3000 kandydatów powołanych do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej przez Wojskowe Centra Rekrutacji z terenu województwa śląskiego.

            Spośród wielu ustawowych zadań, które na co dzień realizują wojskowe centra rekrutacji jednym z ich priorytetów jest nabór do ochotniczych form służby wojskowej. Te zadanie jest sprawnie wykonywane dzięki zapisom Ustawy o obronie Ojczyzny, która wprowadziła nowe formy służby wojskowej oraz znacząco skróciła proces naboru do służby w Wojsku Polskim.

            Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa, która stanowi podstawowe źródło naboru do zawodowej służby wojskowej w 2023 r. była realizowana w trzech jednostkach wojskowych zlokalizowanych na terenie woj. śląskiego, tj.: - 5 pułk chemiczny w Tarnowskich Górach, - 6 batalion powietrznodesantowy w Gliwicach, - 18 batalion powietrznodesantowy w Bielsku-Białej. W tym roku Szefowie WCR wydali ponad 3000 decyzji o powołaniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a 160 ochotników z naszego województwa rozpoczęło studia w akademiach wojskowych. Kolejną formą służby wojskowej, która cieszy się zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego województwa to Terytorialna Służba Wojskowa. 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz wyrównawcze (8-dniowe) były realizowane w jednostkach wojskowych wchodzących w skład 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W bieżącym roku szkolenia podstawowe i wyrównawcze były realizowane w 131 batalionie lekkiej piechoty w Gliwicach oraz 133 batalionie lekkiej piechoty w Cieszynie. Od 01.12.2023 r. to szkolenie odbywa się również na potrzeby nowosformowanego 132 batalionu lekkiej piechoty w Częstochowie. Chętni do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej odbywali również szkolenia w 171 batalionie lekkiej piechoty w Opolu oraz w 172 batalionie lekkiej piechoty w Brzegu. W mijającym roku w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej powołaliśmy 654 ochotników.

            Do programu Szkół Legii Akademickiej w bieżącym roku przystąpiło pięć uczelni z terenu woj. śląskiego. W tym roku uległa zmianie forma odbywania szkolenia podstawowego. Ten etap studenci odbywali w ramach 27-dniowego szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w jednostkach wojskowych. Studenci, którzy etap szklenia podstawowego mieli już za sobą przystąpili do modułów – podoficerskiego i oficerskiego. Łącznie do poszczególnych etapów tego projektu przystąpiło 118 studentów. Tegoroczną nowością była możliwość udziału w projekcie pn. „Trenuj jak Żołnierz”. Uczestnicy projektu (którzy nie odbywali wcześniej żadnej formy służby wojskowej) po odbyciu etapu zapoznania z jednostką wojskową zostali powołani do odbycia 14-dniowych ćwiczeń wojskowych. Po złożeniu przysięgi wojskowej i zasilili szeregi pasywnej rezerwy. W woj. śląskim ten projekt był realizowany przez 6 i 18 batalion powietrznodesantowy w Gliwicach i Bielsku-Białej, gdzie przeszkolono 72 ochotników. Odbycie wymienionych wyżej form służby wojskowej daje możliwość ubiegania się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. W 2023 r. ponad 700 osób z terenu województwa śląskiego zostało powołanych do zawodowej służby wojskowej w Wojsku Polskim. Poza rekrutacją do służby wojskowej aktywnie partycypujemy w projektach Ministerstwa Obrony Narodowej. Realizujemy kampanie informacyjne, rozwijamy Mobilne Punkty Rekrutacyjne, gdzie każdy zainteresowany uzyska informacje nt. rekrutacji do służby wojskowej. Prowadzimy prelekcje w szkołach podstawowych, średnich oraz uczelniach.

            W szczególności (wspólnie z patronackimi jednostkami wojskowymi) wspieramy szkoły ponadpodstawowe realizujące projekty edukacyjne pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej: - „Oddziały Przygotowania Wojskowego” w 32 szkołach (od roku 2022/2023 w 13 nowych szkołach), - „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” w 5 szkołach, - „Branżowe Oddziały Wojskowe” w 4 szkołach (od roku szkolnego 2022/2023 w 2 nowych szkołach), - „Cyber.MIL z klasą” w III Liceum Ogólnokształcącym im. Orła Białego w Jaworznie. Z roku na rok coraz więcej placówek oświatowych decyduje się na utworzenie kolejnych klas OPW. Wielu z absolwentów tych szkół swoją przyszłość wiąże ze służbą w Wojsku Polskim.

            Uczniowie tych klas po zakończeniu nauki mają możliwość odbycia skróconego (12-dniowego) szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz zyskują dodatkowe punkty w trakcie rekrutacji do akademii wojskowych. Kadeci powyższych klas mundurowych rywalizują w trakcie turniejów i zawodów sportowo-obronnych, w tym również na poziomie ogólnopolskim organizowanych przez Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Warto zaznaczyć, że w tym roku uczniowie OPW z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach zdobyli I miejsce w Strzeleckich Mistrzostwach Polski Klas Mundurowych i Organizacji Proobronnych, które zorganizowano w 10 Brygadzie Łączności we Wrocławiu. Właśnie w celu wsparcia szkolenia strzeleckiego młodzieży Ministerstwo Obrony Narodowy wyszło naprzeciw tej potrzebie i ogłasza corocznie konkurs ofert „Strzelnica w powiecie”. Projekt ten zakłada dofinansowanie zadań związanych z utworzeniem przez jednostki samorządu terytorialnego strzelnic wirtualnych, pneumatycznych oraz klasycznych. Obecnie na terenie województwa śląskiego funkcjonuje 17 strzelnic, w tym 15 strzelnic wirtualnych, 1 pneumatyczna oraz 1 klasyczna.

            Tylko w tym roku otwarto 13 strzelnic w ramach powyższego projektu, a kolejne wnioski są w trakcie procedowania. Władze samorządowe zainteresowane utworzeniem strzelnic w swoich powiatach mogą składać wnioski do Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji dnia 01 marca 2024 r. Wychodząc na potrzeby informowania społeczeństwa o ofercie służby wojskowej w dniach 17-18.03.2023 r. w Mysłowicach zorganizowaliśmy I Wojskowe Targi Służby i Pracy, gdzie aktywnie promowaliśmy wszystkie ochotnicze formy służby wojskowej i programy edukacyjne MON. Te wydarzenie odwiedziło blisko 4000 mieszkańców woj. śląskiego. W ramach ogólnopolskich projektów MON przy wsparciu lokalnych jednostek wojskowych realizowaliśmy projekt „Samoobrona Kobiet – zaufaj wojsku”, w trakcie którego każda dorosła Polka mogła skorzystać z bezpłatnego szkolenia z samoobrony i pierwszej pomocy. Szkolenia odbywały się latem tego roku, w siedmiu lokalizacjach. Z tej formy szkolenia skorzystało 460 kobiet.

            W jednostkach wojskowych zlokalizowanych na terenie naszego województwa odbywały się również trzy edycje projektu „Trenuj z Wojskiem”. Było to jednodniowe szkolenie adresowane do wszystkich pełnoletnich obywateli. Wszyscy chętni mogli zapoznać się z podstawami: obsługi broni, zasad przetrwania, walki w bliskim kontakcie, pomocy medycznej i wielu innych. W tym projekcie uczestniczyło łącznie ponad 1000 osób. Z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej w dniach 12-15.08.2023 r., w czterech lokalizacjach w: Kochanowicach, Jeleśni, Ogrodzieńcu i Olsztynie odbyły się pikniki wojskowe pn. „SILNA BIALO-CZERWONA”, gdzie każdy mógł podziwiać prezentowany sprzęt wojskowy m. in. Czołg LEOPARD, KTO ROSOMAK, moździerz samobieżny RAK czy WR-40 LANGUSTA.Była możliwość skosztowania wojskowej grochówki czy posłuchać koncertu orkiestry wojskowej. Te pikniki cieszyły się wielkim zainteresowaniem społeczeństwa. Byliśmy obecni na tych wydarzeniach i aktywnie promowaliśmy nabór do służby wojskowej. W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim organom samorządowym, dyrektorom szkół, przedstawicielom organizacji proobronnych, partnerom społecznym oraz przedsiębiorcom za okazane wsparcie, współpracę, podejmowanie wspólnych inicjatyw w działaniach informacyjno-promocyjnych oraz wkład wnoszony w umacnianie bezpieczeństwa naszego kraju. Liczymy, że nasza współpraca w roku 2024 będzie równie udana i owocna. Wszystkich zainteresowanych odbyciem powyższych form służby wojskowej zapraszamy do wizyty w Wojskowym Centrum Rekrutacji oraz do zarejestrowania się na Portalu Rekrutacyjnym www.zostanzolnierzem.pl. Wszelkie dodatkowe informacje są również udzielane pod numerem infolinii 800 180 110, która funkcjonuje przez 7 dni w tygodniu, za wyjątkiem dni świątecznych, w godzinach od 08:00 do 22:00.

          • Noc w Pileckim

          • „ NOC w PILECKIM” 
            To była piękna noc…😀 Działo się wiele…🤫 👀
            Prawie nikt nie zmrużył oka👀✨❄️☃️

          • Spotkanie autorskie

          • 📚👉W dniu 30 11 2023r  mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole na spotkaniu autorskim Pana Jerzego Sadowskiego - wybitnego znawcę problematyki fortyfikacji i budowli obronnych okresu międzywojennego. Jerzy Sadowski zajmuje się tymi zagadnieniami od czterdziestu lat. Jest współzałożycielem kilka stowarzyszeń zajmujących się opieką nad zabytkami wojennymi. Do stowarzyszeń tych należy  m.in. Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji. 
            Pan Jerzy Sadowski jest także autorem kilkudziesięciu fachowych i popularnonaukowych publikacji poświęconych tej tematyce. Jest redaktorem naczelnym biuletynu INFORT.
            📖📓 Z publikacjami pana Sadowskiego można zapoznać się w naszej bibliotece ponieważ w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 zakupiono kilka książek tego autora.📔📕📖

    • Kontakty

      • XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach
      • 32 204 65 98 32 204 65 97
      • ul. Obroki 87 40-833 Katowice Poland
      • Przystanek: Osiedle Witosa II • dojazd autobusami linii: 51, 109, 138, 238, 675 - Przystanek usytuowany jest na skrzyżowaniu ulic Witosa i Obroki. Aby dojść do szkoły należy minąć skrzyżowanie i skręcić w lewo. Odległość: ~ 500 metrów. Czas marszu: ~ 5 minut. Przystanek: Obroki Dulęby • dojazd autobusami linii: 70, 115, 165 - Przystanek znajduje się najbliżej szkoły. Aby z tego przystanku trafić do naszej placówki należy udać się wzdłuż drogi. Odległość: ~ 80 metrów. Czas marszu: ~ 2 minuty.
  • Galeria zdjęć

      brak danych