• Program wychowawczy

• Załącznik nr 5 do statutu- Program wychowawczy

1. Główne założenia programu wychowawczego

1. Integracja wychowania i kształcenia jako podstawowych elementów całościowego rozwoju ucznia.
          2. Dbałość szkoły o zachowanie właściwych proporcji między przekazem informacji, rozwijaniem umiejętności i wychowywaniem czyli nauczaniem i wychowaniem.
          3. Traktowanie ucznia jako podmiotu wychowania i kształcenia jako potencjalnego klienta naszej oferty edukacyjnej, mającej na celu zainteresowanie uczniów i rodziców ofertą „dobrej” wychowawczo i edukacyjnie szkoły – tworzenie szkoły przyjaznej.
          4. Współpraca dyrekcji, nauczycieli, wychowawców, katechetów, prowadząca do stworzenia właściwego klimatu wychowawczego, opartego na stosunkach wzajemnego szacunku, życzliwości, a tym samym stworzenie warunków do efektywnej edukacji.
          5. Włączenie wszystkich organów szkoły (kierownictwo szkoły, nauczyciele, uczniowie /samorząd/, rodzice /Rada Rodziców/, w pracę wychowawczą, zmierzającą do przezwyciężenia chaosu w sferze wartości uczniów.
          6. Nasycenie pracy dydaktycznej elementami wychowawczymi.
          7. Realizacja tematyki wychowawczej na lekcjach z wychowawcą.

2.    Priorytety w zakresie wychowania

1. Pomoc uczniowi w odnalezieniu właściwego systemu wartości i ich hierarchizacja.
          2. Odnajdywanie miejsca w rodzinie, grupie koleżeńskiej.
          3. Kształtowanie etyki pracy.
          4. Informowanie o współczesnych zagrożeniach i patologiach społecznych, jak narkomania, alkoholizm.

1.     Model absolwenta